Neler yaşadım yahu?
Bu kitaba başlayıp da şaşırmayan pek azdır bence. Zira kiminle iletişime geçtiysem okurken çok şaşırmış. Edebi bir eser beklerken Puslu Kıtalar Atlası, fantastik türünde ustaca kaleme alınmış öyküsüyle karşılıyor bizleri.
Esere başlamak kolay lakin devamını getirebilmek dikkat istiyor. Okul kütüphanesinde okunabilir bir şeyler (benim okumadığım) ararken rastlaştık. İlk sayfalarda “nereden bulaştım, sabah sabah” düşüncesi zihnimde dolanmaya başlamıştı. İyi kötü bir şekilde kitabı yarılamayı başardım. Sonrasında kitabı düşünerek bir gün geçirdim. Olayları zihnimde oturtmaya çalışıyordum. Sıkıcı ilerleyen tarihi (?) bilgiler, Müşteri isimli maymunla başlayan eğlence, bir anda ciddileşen mevzular ve kenarda kafası bulanan okuyucu, yani ben. Kitabı anlayamadığım için bir yanda üzülürken içten içe devam etmeye can atıyordum.
En sonunda ders çalışayım diye oturduğum masa başında Puslu Kıtalar Atlası’nı elime aldım bir anda. “Eh, çağırılıyorsam eğer, ben de yoluma giderim” diyerek devam ettim okumaya. Bir anda sürpriz yumurtadan hortlayan ve daha önceden vardıysa da ilgimi biraz olsun çekmemiş olan Bünyamin ile işler daha iyi bir hal aldı. Beraber bir süre gezindik, deneylere katıldık.
Her şey yeni başladı derken kitabın bitişiyle durdum. Biliyordum ki sayfalar tükendi lakin bir yerlerde yaşamaya devam ediyor Puslu Kıtalar Atlası. “Ben kaldım kardeş, ben kaldım” diye seslensem de kimse beni almadı. Ertesi gün tavanı izlerken kitabı düşünüyordum. Anladım ki bu öykü benim içimde devam ediyor. İhsan Oktay Anar, eserdeki karakterlere felsefi anlamlar yüklemiş diye düşünüyorum. Bünyamin de, evladının yaşadığına inanmayan babası da hatta şapşik maymun Müşteri bile birer sembolden ibaret!
Puslu Kıtalar Atlası: belki hiç görmedin, belki de yarım bıraktın ve bir kenarda bekliyor. Sevgili okuyucu, bu esere pes etmeden devam etmelisin. On yedi yaşına gün sayan bir genç okur olarak ben bile geç kaldığıma inanıyorum.
Tutunamayanlar enerjisi aldığım bu güzel eser benden tam puan kaptı. Siz değerli kitapseverlere tavsiyemdir.
Kendinize çok iyi bakın!