Özgürlük İçeriğinde Kısıtlanma

2
817

J. J. “İnsanın özgürlüğü istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır,” der.
Ve Descartes varlığı madde ve ruha, yani zihne, indirgeyerek bize kavramını irdeleyecek bir açı sunar.
Bildiğimiz anlamda yaşanmışlık ve tecrübelerin de (kayıplar, tatlı anılar, duygular) dışında maruz kaldığı küçük resimler, motif, durum veya olaylar beynin o hiçbir şeyi unutmayan mucizevi yapısına izler bırakır. Örgü misali birbirine eklenip biçimlenen, kendini yapan parçalar zihniyet üretir.
Burası bize o sevecen, içine kapanık, coşkulu ya da kırıklarla dolu ruhu anlatır. Bir başka deyişle bilinci.
Ve kalıtımla kazandıklarımız yine göz rengimiz ya da uzun boyumuzla sınırlı değildir. İnsanın biyolojik yapısıyla bağdaştırılan bazı karakteristik özellikler ve huylar vardır. Bu kıskançlık olabileceği gibi pedofili ya da öldürmeye meyilli olma hali de olabilir. (Eh, evrimi göz önünde bulundurunca öldürme yeteneğine sahip olmayan değil de çirkef olan atalarımızın yadigarlarını taşıdığımızdan şaşılacak durum da değildir hani.)
İşte bu madde boyutuna eklenen o tetikleyici görevli ruh mimarı dinamikler bir isim çıkarır ortaya. Bu isim Adolf Hitler, Victor Hugo, ya da Bakkal Yasin’dir.
Daha basit anlatacak olursak, insanla beslenmek isteyen bir kişinin hikayesinde -tıpkı Thomas Harris’in ’ında olduğu gibi- travma sonrası damak zevki değişikliği görülür. Olay tetikleyicidir ve bir yamyam yaratır. Bu yamyam kişi, dilediği gibi beslendiği takdirde özgürlük hakkını kullanmış olur elbette, ancak bir başkasının yaşama özgürlüğü yahni suyuna karışmıştır.
Henüz damak zevki iradesiz varlıklarla sınırlı etçiller de nihayetinde bir canlının yaşama hakkını elinden alır.
Bu durumda özgürlük ya kısıtlamanın kendisidir ya da yoktur.
Peki ’in “Söylediğin şeye katılmayabilirim, ama onu söyleme hakkın için ölümüne savaşırım, ” demekle kasettiği özgürlük nerededir?
Şimdi en başında söylediğimiz tanımdaki “özgürlük” kavramı yerine “” kavramını koyalım.
İnsanın kısıtlanması istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır.
Çünkü siz özgür olduğunuzu sanarken aslında birden fazla şeyin yönlendirmesiyle kendinizi gerçekleştiriyorsunuzdur.

Özgürlük İçeriğinde Kısıtlanma


2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.