Oscar Ödüllerinin En Hali: Hair Love

0
56

 

Stephen, kızının saçını yapmak için çabalarken, aslında eşinin yokluğunun ne kadar zor ve üzücü olduğunu da keşfediyordur. Peki, eşi nerede? Neden küçük kızı onun gözlerinin içine yalvarırcasına bakarken ona yardım edemeyeceğinden ya da üzeceğinden korkuyordur.
7 dakika uzunluğunda, 92. Akademi (Oscar) ödüllerinde en iyi kısa animasyon filmi Oscar’ı kazanmış bu muhteşem kısa bize kısa sürede de anlatılmak istenenin anlatılabileceğini, verilmek istenen mesajın verilebileceğini göstermiştir. Zuri, annesinin saçlarını yapmasına o kadar alışmıştır ki babası gibi o da nasıl görüneceğini ya da gerçekten bir sonuca ulaşıp ulaşamayacaklarını merak ediyordur.

Oscar Ödüllerinin En Hali: Hair Love

Saç yapmak çok kolay gibi görünse de, bir kız çocuğunun istediği gibi yapılmazsa sonu felakete dönüşebilecek bir durum yaratabilir. Filmin başında, Zuri’nin annesinin nerede olduğuyla ilgili bir fikrimiz yoktur. Tek bildiğimiz, Zuri çok özel bir gün için hazırlanmakta ve saçıyla zor geçen bir savaş içerisindedir. Fakat babasının özenli çalışmasıyla, bu savaşı kazanarak bir sonraki adıma doğru ilerlerler. Filmin sonuna doğru ise Zuri ve babası Stephen’ın dokunaklı ve göz yaşartıcı bir ziyaret anına şahit oluruz.

Oscar Ödüllerinin En Hali: Hair Love
Muhteşem bir ekip bir araya gelmiş ve bunun sonucunda da Oscar alınması hiç de şaşırtıcı ve sürpriz olmamıştır. Aynı zamanda, filmin senaristi de olan Matthew A. Cherry bir kampanya ile filmin sürecine başlamış ve Kickstarter’da başlattığı bu kampanya o kadar ses getirmiştir ki birçok yapımı geride bırakarak en üste adını yazdırmayı başarmıştır. Daha sonra iki muhteşem yönetmen olan Everett Downing Jr. ve Bruce W. Smith de sürece dahil olmuştur. Bu kadar beğeni ile birlikte bir de kitabı çıkan film, kitabı ile en çok satanlar listesinin başında yerini almıştır.

Oscar Ödüllerinin En Hali: Hair Love
Cherry, kısa filmin devamını çekeceğini belirtmiş; Zuri ve babası Stefen’ın maceralarının devam edeceğinin müjdesini vermiştir. Sonunu gözyaşları içinde izlediğimiz filmde Zuri’nin annesini seslendiren ise Issa Rae’dir. Bazen bir bakışma bile kendini ifade etmenin, anlatmanın en güzel yolu olabilir. Sözler sadece açıklamak içindir. Zuri ve annesi arasındaki sahneler de sözlerin gücü yerine hisler başroldeydi ve harika anlatılmıştı.
En komik ve çaba gösteren kısım ise Stephen’ın bir Vlog’dan saç yapımını öğrenmeye çalışması ve defalarca izlemeseydi. O kadar denedi, o kadar çabaladı ki kızının üzülmemesi için tüm gücünü kullandı ve başardı.

Oscar Ödüllerinin En Hali: Hair Love
Hayalleri için savaşan bir senarist ve yönetmenin Kickstarter’dan Oscar’a giden hikâyesi benim için çok şey ifade ediyor. Belki de bu kadar başarılı olacağını beklemiyordu ama hikâyesine güvendi ve Oscar tarihine adını yazdırdı. Şunu belirtmek isterim ki 2020 Oscar törenlerinde hem Parazit filminin hem de Hair Love filminin Oscar kazanması beni çok mutlu etti. İnandığımızda, her şeyin mümkün olabileceğini kanıtlamış oldu. Her iki yönetmen de başarıyı sonuna kadar hak ediyor ki bu yorumu filmlerini izlemiş bir izleyici olarak yapıyorum.
Umuyorum ki güzel mesaj veren filmlerin önü hep açık olur…
Filmin sonunu öğrenmek için izlemenizi öneririm. Benim anlatamayacağım kadar güzel ve dokunaklıydı.

İyi seyirler…

Oscar Ödüllerinin En Hali: Hair Love


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.