Ortodonti Hikayem

0
816

tedavimde neler yaşadım,nasıl karar verdim nasıl geçti süreç benim için hepsini anlatmak istiyorum.Öncelikle yazımın her bölümünde sık sık belirteceğim konu ben diş hekimi değilim!!! Ortodontist hiç değilim!!! Sadece kendi sürecimi anlatacağım.

Gelelim nasıl başladı bu süreç benim için,öncelikle ortodonti tedavisi her yaşta yapılan bir tedavi yani asla geç kaldım demeyin.Ama şunu belirtmekte fayda var ki,eğer sağlıklı bir diş eti ve kemik yapısına sahipseniz ortodonti tedavisi her yaşta yapılır.(Tabi ben doktor değilim)

Aslında ben yaklaşık 2 yıl önce bu tedaviyi görmek istedim ve evimin yakının da özel bir diş hastanesinde bir ortodonti uzmanında muayene oldum.Tabi sonra koşarak uzaklaşıp konuyu tamamen kafamda bitirdim.Çünkü bana 2 küçük azı dişimin çekilmesi gerektiğini ve çene ameliyatı olmam gerektiğini söyledi.Buradan ismini vermeyeceğim ama… sonrasında çok iyi ortodontisler ile görüştüğüm için hepsi bana ‘Onun canı yapmak istemiş dediler’..:) Neyse dönelim konuma ortodonti tedavisinde en önemli konu iyi bir ortodontist bulmaktır.Yaklaşık olarak 2,5 aydır İstanbul’da birçok ortodontiste gittim.Tüm süreçleri konuştum nasıl tedavi olacağım neler yaşayacağım bu süreçte, her şeyi tek tek öğrendim.Şu an tedavim başladı ve 20’lik dişlerim çok iyi konumlandığı için değil azı dişi 20lik dişlerim bile çekilmeden tedavim başladı:) Yani bir çok kişiden fazla +4 dişle yoluma devam ediyorum.Bunu uzun uzadıya anlatmamın sebebi hekiminizi çok iyi araştırmanız çünkü benim tedavimin 2 yıl gecikmesine sebep oldu bu durum.Bu yüzden bu kısım önemli!!!!

Gelelim tellerle yaşam nasıl? Diş telleri takılırken hiç bir ağrı hissetmiyorsunuz.Benim ilk önce üst dişlerime teller takıldı.4 Hafta sonra alt dişlerim için randevu verildi tel takılması için.Tedavi boyunca 4 yada 5 hafta arayla kontroller oluyor.Bu süreçte benim hiç bir ağrım sızım olmadı. Her şeyi yedim,içtim.Tabi her şeyi derken doktorlar telleriniz yokken bile size cevizi dişinizle kırın, elmayı ısırmayı önermiyor.Ama yemek yerken bir çok kişi ağrım oluyor çiğnemek çok zor mümkün değil diye belirtmişler ama ben de bu durumları hiç yaşanmadı.Hatta teller takılınca dudak bölgenizde daha doğrusu dudak içinde yaralar oluşmasını engellemek için doktorlar ‘mum’ veriyorlar (Fotoğrafı alt bölüme ekledim) ben henüz onu bile kullanmadım.Çünkü hiç yaram da olmadı.

Ortodonti Hikayem

Süreç benim için şimdilik keyifli ve kolay geçiyor.Dişlerine ve bakımına daha çok zaman ayırmak gerekiyor.Dişlerimi günde 3 kez fırçalıyorum (İtiraf etmeliyim ki önceden günde 2 kez fırçalayan biriydim) Hatta bazen fazla yemek yediğim günler her yemekten sonra fırçalıyorum 3’den fazla oluyor.(Ben doktor değilim ,sadece 3 den fazla diş fırçalamam gerektiği durumlarda diş macunu yerine ceviz kabuğu suyu kullanıyorum,tabi doktorunuza sormadan siz yapın asla demiyorum) Ara yüz fırçası ve ortodonti diş fırçası kullanıyorum.Ara yüz diş fırçası diş telleri  temizliği için ve diş macunu olmadan kullanılıyor.(Ara yüz diş fırçasının fotoğrafı yine alt kısımda)

Ortodonti Hikayem

Unutmadan eklemek istediğim bir diğer konu ise ,dişlerimi yanlış fırçalıyor olmamdı.Süpürme şeklinde dişler fırçalanması gerekiyormuş ben yatay hareketlerle ön arka aslında bir çok kişinin yaptığını düşündüğüm yanlış gibi fırçalıyordum.Yanlış fırçalama diş etlerinin çekilmesine sebep oluyor ve tedavisi çok sancılı olabiliyor bazen.Ameliyata kadar ilerleyen durumlar yaşanabiliyor.

Ortodonti tedavisinde diğer önemli konu ise alt çene geriliği,ileriliği yada üst çene ileriliği yada geriliği bunlar için gerçekten küçük yaşlarda kemik yapınız oturmadan diş teli tedavisi ile düzelebiliyor.Kız çocuklar için 16 -17 bu yaş, erkek çocuklar için 18 ama yine buna hekim karar verebilir.Bu durumda geç kalınırsa ameliyat olma ihtimali artıyor.

Eğer ortodonti tedavisi görmek istiyor,cesaret edemiyorsanız tek tavsiyem zaman kaybetmeden tedavi olmanız yönünde olacaktır.Sancılı ve sıkıntılı bir süreç asla değil.Korkmayın! Sormak istediğiniz yada öğrenmek istediğiniz bir şeyler varsa yorumlar kısmına bırakabilirsiniz!

 

 

 

 

 

Ortodonti Hikayem


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.