Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler

0
54

Dünya genelinde yaşanan korona virüsü nedeniyle, nüfusun büyük çoğunluğu evlere kapanmış durumda. Başta yapacak birçok şey olsa da zamanla herkes evde yapabileceklerini tüketiyor ve artık ciddi anlamda ev karantinası çekilmez hale geliyor. Can sıkıcı sürece geçilirken sürekli olarak evde yapılacaklar konusunda öneri paylaşımı da artış göstermektedir.

Bu önerilerden bazılarını sizler için derleyip paylaşmaya çalışacağız. Bunlardan ilkini şimdi paylaşıyoruz.  İlk önerimiz sanat ve tarih konusunda meraklı olan takipçilerimiz için. Online olarak gezebileceğiniz ve detaylı bilgi alabileceğiniz müzelerin listesini sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız 😊

1- – Milano

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler Pinacoteca di Brera Müzesi, 24.000 metrekarelik alanıyla Milano’nun en büyük sergi alanlarından biridir; içerisinde antik ve modern tarzda İtalyan ressamların eserlerini barındırır.

Müzede, İtalya’nın Venedik ve Lombardia bölgelerindeki sanatçıların koleksiyonlarıyla birlikte İtalya’nın diğer bölge ressamlarının eserleri sergilenmektedir.

Web Sitesi: https://pinacotecabrera.org/

 

2- – Firenze

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler Uffizi Galerisi (İtalyanca: Galleria degli Uffizi), Floransa‘daki bir saray ya da palazzo, dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergilenir.

İki katlı U şeklindeki müzede, dünyaca ünlü tablolar sergilenir. “Uffizi”, İtalyanca “ofisler” demektir. Müzenin bu adı, eskiden burasının Medici ailesi zamanında şehrin yönetim merkezine bir köprüyle bağlı olan ofislerden oluşmasıdır.

Web Sitesi: https://www.uffizi.it/mostre-virtuali

 

3- – Roma

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler Vatikan Müzeleri (İtalyanca: Musei Vaticani), Vatikan‘da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden birisidir. Bu Roma Katolik Kilisesi tarafından Rönesans‘da inşa edilmiş olup, dünyanın önemli heykellerine ev sahipliği yapan önemli bir binadır. Toplamda, Sistine Şapeli ile birlikte toplam 54 galeri (“sala”) bulunmaktadir. Ziyaretçiler Sistine Şapeli’ne 53 galeriyi gezdikten sonra verilen ek sadaka ile girebilirler.

Web sitesi: http://www.museivaticani.va/

 

4- – Atene

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler Ulusal Arkeoloji Müzesi (Yunanca: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, Ethnikon Arkhaiologikon Museion), Atina‘da dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biri. Müze, Yunan Uygarlığının tarihöncesi dönemden Geç Antik Çağ‘a uzanan zaman diliminden eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Web Sitesi: https://www.namuseum.gr

 

5-Prado – Madrid

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler Prado Müzesi (İspanyolcaMuseo del Prado), İspanya‘nın başkenti Madrid‘de yer alan bir müze ve sanat galerisidir.

Resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş olup, ayrıca 5.000 den fazla çizim, 2.000 baskı, 1.000 madeni para, Madalyalar ve yaklaşık 2.000 süs eşyaları ve sanat eserlerini içerir. Heykel, küçük bir sayıdaki eksik heykelsel parçalara göre 700 den fazla eserle temsil edilir. Madrid’de en çok ziyaret edilen yerdir.

Web Sitesi:https://www.museodelprado.es

 

6-Louvre – Paris

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler Louvre Piramidi, Paris‘teki Louvre Müzesi‘nin avlusunda bulunan cam ve metalden oluşturulmuş piramittir.

1989 yılında bitirilen dört piramitten büyük olanı müzenin ana girişidir.

Web Sitesi: https://www.louvre.fr/

 

7-British Museum – Londra

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler British Museum, İngiltere‘nin Londra şehrinde Dünya‘nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze.

Web Sitesi: https://www.britishmuseum.org/

 

8-Metropolitan Museum – New York

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler Metropolitan Sanat Müzesi, The Metropolitan Museum of Art, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Manhattan, New York’taki Central Park’ın yanında yer alan müze, The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını barındıran bölümü bünyesinde bulundurur.

Web Sitesi:https://www.metmuseum.org/

 

9-Hermitage – Sen Petersburg

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler Ermitaj Müzesi (Rusça: Государственный Эрмитаж, Gosudarstvennyj Èrmitaž), Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir.

Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. Yaklaşık 3 milyon sanat eserinden oluşan müzenin koleksiyonunun çok az bir kısmı sergilenebilmektedir.

Web Sitesi: https://www.hermitagemuseum.org

Kaynak: wikipedia – Google

Sizde  sanat konusunda yaptığınız araştırmaları bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Online Gezebileceğiniz Yabancı Müzeler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.