On Üç Günün Mektupları

0
271

Duyguların en içten, en saf, en samimi şekilde yansıtıldığı tür nedir deseler bir çoğumuz hiç şüphesiz mektup deriz. Gündelik hayatın koşuşturması, özlemler, hayaller, dilekler… Bunların hepsini kapsar sevgiliye yazılan bir mektup. Güzel hitaplar ile başlar sevda sözleriyle devam eder güzel dilekler ve cevap alma temennileri ile sona erer. Umutsuzluğa yer yoktur kalemden sevgiliye dökülen kelimelerde..

On Üç Günün Mektupları’da Cemalettin Seber’in hastanedeyken yanında olamadığı eşi Zuhal Tekkanat için on üç gün boyunca aralıksız yazdığı mektuplardır. ’72 Temmuz’unda 41 yaşındayken yazmıştır bu mektupları Cemal Süreyya. Hastanede ölümcül bir ameliyata yatmış olan sevgiliye yazılan mektuplardır bunlar.. Sevdiği kadına güç veren, umut veren, sevda sözleriyle dolu mektuplar..

Bu mektuplar öldükten sonra eşi Zuhal Tekkanat tarafından yayımlanmış, kitabın adı olan On Üç Günün Mektupları’nı da yine Zuhal Tekkanat seçmiştir.

Şimdi bu güzel sevda sözlerinden birkaçını aşağıya bırakıyor ve herkese iyi okumalar diliyorum. Aşkla kalın!

  • Düşünüyorum da sözcüğünü de biraz eksik buluyorum şu senlen ben arasındaki ilişkiye. Daha büyük, daha sağlam bu bizimki. onun içinde sadece bir kısım galiba. Ötesinde aşkla birlikte, ama yer yer, zaman zaman onu aşan başka duygular, başka esriklikler, başka baş dönmeleri var bizde. Seni seviyorum; ve senin için her şeyim. Beni seviyorsun; ve benim için her şeysin. Bir insan için için şu kısa hayatta bundan daha büyük ne olabilir ki. Acaba Mecnun Leyla’yı elde edip onunla evlenseydi, Ferhat Şirin’e kavuşsaydı, aradan bu kadar yıl geçtikten sonra bizim birbirimize olduğumuz gibi tutkun olabilir miydi? Yangın olabilir miydi? Sen ne dersin buna?
  • Sevmek ne uzun kelime, derin deniz mavisi. Ne zaman geleceksin?
  • Biz gözyaşımızı gizleyen insanlarız, biz kahkahamızı da gizleriz. Biz koşuyu kaybettikten sonra da koşan atlarız.
  • Her şeyimi sana borçluyum. Sana rastladığım sıralar yıkıntılıydım. Sen onardın beni. Tuttun elimden kaldırdın. Ben de ekmek gibi öptüm alnıma koydum seni, kutsadım.
  • Aşkı anılar besliyor düşler kadar, bu yüzden diyorum ki aşk eskidikçe aşktır, eskidikçe .
  • Sen ne can kadınsındır sen. Kirpiklerinin ucuyla şarkı söylersin. Buram buram tütersin Cemal Süreya’nın yüreğinde.

On Üç Günün Mektupları


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.