Network (Şebeke)

2
125

Televizyon, kimimiz için günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Öyle ki bu zehirli kutu, dört duvar arasına sıkışmışlığımızın ne denli sonuçlar doğuracağını hissettirmeyen, etkili bir uyuşturucu. Tam da bu cümle üzerine zihnimizde belirmesi muhtemel: “Nasıl uyuşuyor, uyutuluyoruz?” sorusunun cevaplarını Şebeke filmi tüm açıklığıyla veriyor. Bu film, televizyon dünyasının yüzünü ayrıntılarıyla bizlere sunmakla kalmayıp, aynı zamanda televizyon yapımcılarının da maddi çıkarları uğruna insanlığı uyuşturmaktaki hırsını açıkça özetliyor. Howard Beale bu kirli dünyanın içine sıkışmış bir haber spikeri olarak gerçekleri herkese şu sözlerle haykırıyor: “ Biz hayal ticareti yaparız, hiçbiri gerçek değil! Ama siz orada oturur günlerce, gecelerce, her yaştan, her renkten, her dinden bir sürü insan bizi izlersiniz ve burada uydurduğumuz hayallere inanmaya başlarsınız. Ekranın, gerçek kendi hayatlarınızın hayali olduğunu düşünmeye başlarsınız. Ekran size ne derse onu yaparsınız. Ekrandaki gibi giyinir, yer, çocuklarınızı büyütürsünüz ve hatta düşünürsünüz! Bu bir delilik yığını, bunların hepsi manyak!” Bu delilik yığınının bir parçası olan yapımcıların hedefleri, geniş bir izleyici kitlesini ekrana bağımlı hale getirerek reyting oranlarını yükseltmek. Bireylerin aptallaşmasına neden oldukları gerçeği ise hiçbirinin umurunda değil! Çünkü işin sonunda milyonlar kazanmak var!
Ekranın gücü ve bu gücü kullanmadaki ustalığı son derece vahim sonuçlara sebep olabilmek için yeter de artar bile. Çünkü birbiri ardına gelen olayları izlediğimiz sırada kurulan bağlantı; bilinçaltımızı esir alıyor, birtakım ideolojilerin zihnimize kök salmasına zemin hazırlıyor ve böylece sorgulamamıza dahi fırsat verilmiyor. Çünkü ne olacağı ya da olması gerektiği bize hazır olarak sunuluyor, zihnimize de kimilerinin inanmamızı istedikleri ideolojiler fısıldanıyor. Beale filmdeki bir sahnede bu durumu şöyle ifade ediyor: “Bildiğiniz tek gerçek bu ekrandan duyacağınız şey, o kadar! Şu anda bu ekrandan gelmeyen bir şey bilmeyen koca bir nesil var çünkü asıl gerçek bu ekran. Bu ekran başkan yapabilir ya da devirebilir. Bu ekran birçok şey yapabilir biliyor musunuz? Papalar, başbakanlar hepsi bu ekran sayesinde olabilir. Bu ekran bütün dünyadaki en korkunç güçtür ve yanlış kişiler ele geçirirse vay halimize vay!”
Televizyon dünyasının esiri olmamak için, esaret zincirini boynumuza dolamak gayesinde olanların bizleri tanıdığı kadar, bizlerin de bu esaretten kurtulması için onları tanıması şart. Onları tanımak yolculuğundaki basamaklardan biri olacak Şebeke filmi, işte bu hayal tacirlerinin kirli çamaşırlarını ortaya döküyor.

Network (Şebeke)

2 YORUMLAR

  1. Netflix’te Sosyal İkilem diye bir belgesel izlemiştim. Belgeselde; “ Ekranın bir tarafında siz, diğer tarafında ise binlerce mühendis beyni. Sizce kim galip gelecek?” diye bir soru cümlesi vardı. Bu belgeselin üzerine bu yazınız denk geldi. Okurken büyük keyif aldım. Teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.