NEDEN GEÇMEZ Kİ?…

3
246

Bazen insan geriye dönüp bakınca içinde ince bir fırtına kopuyor. Yapamadıklarının pişmanlığı  ufaktan içine işliyor, yaptıkları teker teker ruhuna zincirler takıyor. Hayalleri, bir köşeye sıkışıp kalmış o tozlu hayalleri o kadar masumca bakıyor ki kaçması geliyor insanın, kaçıp saklanası geliyor.. “Kurtuluş yok mu?”deyip duruyor. Arıyor bir yol,ama nereye gitse ‘kurtuluş bu’ diye bir bakıyor ki geldiği yere geri dönmüş, aslında gidememiş.. İnsan gidemiyor kendinden.Kaçamıyor..Geçmiş dediği şey hep ardında, gelecek diyip sarıldığı umutlar hep kursağında.. Anlamıyorum ki geçmiş neden bir türlü geçmez ki? Ya da gelecek neden hemen gelmez ki? Ve insan neden hep kaçar ki?..
İnsan nedir diye sorsalar bana ‘baştan aşağı kaçış’ derim, baştan aşağı kendinden kaçış derim.. İnsan kendinden kaçar mı demeyin, insan en çok kendinden kaçar..Pişmanlıkları bir türlü bırakmaz yakasını.. Olanlar olmayanlar hep peşindedir. ‘Belkilere gideyim’der umutlar boğarda boğar, eskiye gideyim der keşkeler yakarda yakar.. Zor şey insan olmak, yaşamak.. Daha doğrusu yaşamaya çalışmak diyeyim. Sürekli bir mücadele veriyoruz. Yaşam mücadelesi.. Ölürken nasıl yaşanılır onun mücadelesi.. Yaşamayı nefesle ölçmek çok yanlış bana kalırsa..İnsan nefes alıyorken de ölmez mi sizce? Mesela nefes alırken gitmez mi sevdiği, nefes alırken kaymaz mı ellerinden hayalleri, nefes alırken yapmaz mı en büyük yanlışı?..Yaşamak büyük bir  muamma.. İnsan olmak daha da büyük bir muamma.. Ben çözemiyorum insanı, insanlığı, yaşamı, yaşamayı, ölümü, ölmeyi.. Çözemiyorum.. O kadar garip geliyor ki her şey.. Sanki her şey bir oyun.. Büyük bir oyun.. Ve ben sanki, bu oyunun içinde sıkışıp kalmışım.. Çıkamıyorum.. Hareket edemiyorum.. Gidemiyorum.. Gelemiyorum..

NEDEN GEÇMEZ Kİ?...


3 YORUMLAR

  1. Gerçekten çok içten bir anlatım olmuş. Yazarın duyguları okuyucuya birebir geçiş yapıyor. Bizzat yazıda kendimi gördüm. Ama bence insan kendinden değil de geçmişte yaşadığı anılardan onlardan kurtulmak istediği için kaçıyor. Çünkü hayat bu bazen karşımıza güzel mutlu olduğumuz zamanlar da çıkarabiliyor. O durumda da hiç bir şekilde zaman geçmesin istiyor… Genel olarak güzel bir çalışma olmuş kaleminize sağlık…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.