Ne ekersen onu biçersin

1
755

. Nefret ekersen nefret, sevgi ekersen sevgi ’

Genlerimizde mi var yoksa yaşadığımız coğrafyalardan mıdır, tarım ve çiftçilik her zaman bildiğimiz ve geçimimizi sağladığımız bir saha olmuş. Ee uzunca bir süreçten bahsettiğimizden dolayı yetiştirme konusunda çok ciddi tecrübelere sahibiz. Neyden ne olacağını, nasıl bakarsan öyle bakacağını bilen bir milletiz. Bir çocuğun kundaktaki ağlayışından, delikanlılık çağında nasıl biri olacağını bile tahmin eder hale gelmişiz. İnsanla bitki arasında enteresan bir bağ kurmuşuz. İnsan da tıpkı bir bitki gibidir. Çocukken naparsan büyüdüğün de oda aynısını yapar. İyi olanla, güzel ile, sevgiyle beslenirse, güzel bir şekilde olgunlaşır, nefis kokulu çiçeklerinden, güzel meyveler verir. İyi bakılmaz, sevgi görmezse odun olarak büyür ve anca sobada iş görür.

… dediğimiz gibi bildiğimiz bir konu. Mesela yaşlılar hep der ‘eskilerin tadı yok bunlarda’ diye. Onların zamanında enfes bir tad varmış. Aynı bu eski insanlar meyve yetiştirir gibi katkısız, ilaçsız sevgide büyütürmüşler. Dünya güzeli, tatlımı tatlı bir duygu. Ne ekerse onu biçeceğini bilen eskilerimiz, kendi aralarına sevgi tohumları atmayı, geçim için tarlasına buğday ekmek kadar önemli görmüşler. Bakınca tecrübelerinden dolayı yaptıkları işin en verimlisini ve doğrusunu yaparlar. Bu sevgi konusunda da aynen böyledir. İnsan komşusunu sevmeli, yolcusunu sevmeli, eşini-çocuğunu sevmeli ki, kötüye değil iyiye kafa çalıştıran bir toplum oluşsun. Seveni severler, sevgisinden ötürü.

Gel gelelim bugünün iyilik etmeden iyiyi arayan insanına. Emeksiz hiçbir şey yapılmadığından, sevgi de büyük bir emek istediğinden dolayı günümüz insanı pek aradığını bulamıyor. Ee normal olanı da bu aslında. Dünya da ne varmış ki karşılıksız olarak elde edilsin ve iyi bir şey olsun. Daha ikili ilişkilerinde (insan ilişkileri demedik çünkü hayvanlarla olan ilişkilerimizi de dahil ediyoruz bu konuya) sevgisiz kalan bugünün insanlarında aklı iyilik, güzellikte olan bir toplum, insan hakkına saygılı insanlar çıkmasını beklemek boş, tembel ve gerzek bir hayaldir. Çünkü biliriz ki elma fidanı ekilir ve büyütülürse elma verir. Elma dedim de elmayı da çok severim. Bence sizde durmayın bir yerlerden sevmeye, sevdirmeye başlayın. Bu toplum biziz ve her şey tek tek hepsi elimizde.

Ne ekersen onu biçersin


1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.