Namaste!

0
246

Namaste! Konumuz . Uzun uzun, bolca teori içeren cümlelerim yok hakkında. -Şu an için. Araştırıyorum, gidecek çok yolum var daha. Kendimce, okuduklarım, izlediklerim ve deneyimlerimden yola çıkarak anlatmak istiyorum.

Aslına bakarsanız çok da yabancı değiliz. Nasıl ki dinlenme, rahatlama, gevşeme için yürüyüş, müzik dinleme gibi aktivitelere yöneliyorsak yoga da bunlar arasında yer alabilir. Kendini fiziksel ve ruhsal olarak tanıma yolu, bir iç yolculuk, insanın kendisiyle bir olma sanatıdır. Vücudunuzun kapasitesini tanımanızı sağlayan bir alışkanlıktır. En olağan ama en etkili eylemimiz olan nefes alıp vermeyi öğretir bize. Bu da dinginlik ve sakinliği beraberinde getirir tabii. Ve istisnasız herkes yapabilir.


Tinsel yolu takip etmek için insanların olağanüstü olmalarına gerek yoktur.

Sanskrit dilinde YUK, YOK ve YUJ sözcüğünden türetilmiştir. Anlamı birleşmek, bütünleşmektir. Doğayla birleşme, Evren’le birleşme, özümüzle birleşme, bastırılan benliğimizle birleşmedir. İçe dönüştür yoga. Ve değişim dıştan değil, içten gerçekleşir daima.

Yogaya yönelmemin temelinde denemelerim var. Meditasyonla tanışmam ise konuyla ilintili kitaplarla yolumun kesişmesi sayesinde oldu. Her kitapçıda elimin uzandığı ama bir yolunu bulup ertelediğimiz SİMYACI’ya dokundum önce. -Ama o bana daha çok dokundu. Altını kanatırcasına çizmek istediğim onlarca cümle. Ve ben kıyamadığım için tek tek not ediyorum hepsini. Hemen ardından Japonların IKIGAI kavramıyla tanıştım. Sonra ’yla karşılaştım. Öğretilerinden derlenen kitaplarını okurken kendimle konuşur gibiydim. Ve etkili bir öneri üzerine Siddhartha’yı elime aldım. “İyi ki” dediklerim arasındadır, kapağını görsem kalbimi yumuşatır. Hakkında aşırı övgü duyduğum bir belgesel takip etti bunu. Adı “The Story of God”. Rica ediyorum, lütfen vakit ayırın ve izleyin. Başka pencerelerden bakmayı alışkanlık haline getirin. Zor bir cümle bu farkındayım ama deneyin. Empati dediğimiz şey burada çünkü. Yavaş yavaş ilerlerken Hindistan rehberinde buldum kendimi. Gidip görmem, dokunmam şu an için pek olası değil. Ama listemin ikinci maddesine gönül rahatlığıyla ekledim. (Birincisi kuzey ışıkları için Kuzey Avrupa ülkelerinin havasını solumak). Tüm bunlar beni meditasyona getirdi. Daha önce denemiştim. Ama deneyenler bilir zihninizi boşaltmak istedikçe yüzlerce düşünce balonu belirir adeta ve “yapamıyorum ben galiba” hissine kapılırsınız. Oysa niyet onları göndermek değildir. Hoşgörüyle karşılamak ve geçip gitmelerine izin vermektir. Tüm dünyevi kaygılarımızdan, bağımlılıklarımızdan, duygularımızdan arınabileceğimiz, kendimizi tamamen Evren’e teslim edip büyük bir huzur içinde kalabileceğimiz meditatif anları yaşamamıza olanak sağlar-mış. Tam anlamıyla deneyimlemek için epey yol katetmek gerek. Ama bu, yolun uzunluğunu görüp vazgeçmeyi gerektirmiyor tabii. Aksine daha değerli kılıyor bence.

Pilates eğitmenliğim sırasında Hindistan’dan bir öğrencim vardı. Yoga öğrenmem gerektiğini söyledi. Bu konuda oldukça ısrarcı olduğunu söyleyebilirim. Doğup büyüdüğü coğrafyanın etkisiyle yaşamının bir parçasıydı yoga. Asla reddetmeden kabul ettim.  Birkaç ders aldım ve gerçekten keyifliydi. Meşhur Asana’larla tanışınca “ben bunları küçük yaşlarda oyun oynarken yapardım” şaşkınlığı gelmedi değil. Belki de bedenimizi tanıyarak dünyaya geliyoruz da kullanmadığımız için köreliyor, kim bilir. Ve bu Asana’lar insan ile Evren arasında bir etkileşim sağlar. Her duruşun yarattığı titreşimler birer bilgi ve enerji transferidir.

Şimdilerde Esra Karaosmanoğlu’nun kitabıyla haşır neşirim. Ne de güzel kaleme almış. Okurken keyif alıyorum adeta. Öğreniyorum ki yoga bir yaşam biçimi. Dengeli bir hayat sürmemizi şart koşuluyor bizlere. En temel öğretileri şu şekilde:

  • İyilik yap!
  • İyi ol!
  • İyi hisset!
  • 
İyi yaşa!
  • İçe dön!
  • Odaklan!
  • 
Hiç ol!
  • Birleş!

Yoga fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak bedenimize iyi geliyor. Yol uzun. Ama gözünüz korkmasın. Sabredip sürekli hale getirmeniz halinde daha kaliteli bir yaşam vaat ediyor. Ve siz bunu hak ediyorsunuz. İlk adımı atıp denemeye değer. Namaste!

Namaste!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.