Mutluluğa Ulaşma Süreci

0
958

Bir süredir hayatta sadece tek bir amacımız olduğunu düşünüyorum. Mutlu olmak.

Hayatımızda bir acı ya da zorlukla karşılaştığımız zaman bunun üstesinden geliyoruz ya da gelmek için çabalıyoruz çünkü devamında bize gelecek olan mutluluğu düşünüyoruz, sabrediyoruz. Bir nevi yaşanılan olumsuz olaylardan sonra bize mutluluğun gönderileceğine inanıyoruz. Hayatımızın en zor anlarında bile içimizde mutluluğa dair bir umut hep var. En azından bu noktada benim gibi düşünen bir çok insan olduğuna inanıyorum 😆

Günlük hayatımızda genel olarak hepimiz mutluluğu kovalıyoruz. Bu yüzden bazılarımız aslında hiç ihtiyacı olmayan şeyleri satın alabiliyor, onlara anlam yüklüyor ve kendini kısa süreli de olsa bu şekilde mutlu ediyor. Sadece mutluluğu yakalayabilmek adına sevmediğimiz insanlar tarafından onay almak için çok çabaladığımız ya da sevmediğimiz bir insanla ilişki kurduğumuz zamanlar olmuştur. Mutlu olmadığın bir işte çalışıyorsun, mutlusun sanıyorlar. Tatile çıkıyorsun, mutlusun sanıyorlar. Arkadaşlarınla takılıyorsun, mutlusun sanıyorlar.  Aslında sen hala mutluluğu nasıl elde edeceğini düşünüyorsun, mutluluğu arıyorsun. Belki de yatağa yattığında ‘’Sırada ne var? Mutlu olmak için ne yapmalıyım?’’ diyorsun. Peki bunlar gerçekten bizim için kapısını aralar mı?

Açıkçası bilmiyorum. Hatta merak bile etmiyorum. Bu noktada cevabı size bırakıyorum. Zaten günlük hayatımızda çoğumuzun neden mutlu olamadığını sorguladığını ve bunun üzerine analizler yaptığını düşünüyorum.

Olay her ne olursa olsun sen sensin. Ve eminim, kendi adına, bu durumun değişmesini benden daha çok önemsiyorsun.

Mutluluk bir amaç değildir. O yüzden ona ulaşabilmek için kendini yıpratmana ve aslında öz benliğini mutsuz edecek şekilde davranmana gerek yok. Gün ışığında yürürken gölgemiz bizi önümüzde, arkamızda ya da yanımızda takip eder. Mutluluğumuz bizim gölgemizdir. O aslında her zaman seninle beraber yürür. Işığın durumuna göre gölgelerimiz değişir, mutluluğumuz gibi. Eğer karanlık olursa gölgemizi göremeyiz ama aslında en ufak bir ışıkta tekrar karşılaşacağımızdan eminizdir. Bu durumda mutluluğu bulmak adına verdiğimiz bu büyük mücadelemizi ışığımızı bulmaya yönlendirebiliriz.

Benim mutluluk listemin birkaç maddesini sizinle paylaşabilirim diye düşündüm 😀

Sımsıkı sarılmak

Sıcak bir duş

Yatakta yuvarlanmak

Kahvemin ilk yudumu

Dans etmek

Bu şeyler beni mutlu etmeli değil mi?  Yaratıcı olmaya çalışmadan ve kendimi tüketmeden belirli bir süre ile hepsini gerçekleştirebiliyorum. Evet, bu rutinler beni mutlu ediyor.

Beni yanlış anlama. Alış veriş yapmak ve tatile çıkmak gibi birçok şeyi severek yapıyorum. Ayrıca insanlar tarafından takdir edilmek beni mutlu ediyor. Ve bunları yapmak HARİKA! Ama sadece hayatıma anlam veren şeylerin bunlar olduğunu düşünmüyorum.

‘’ Ve lütfen mutlu olduğunuzda bunu fark edin ve haykırın ya da mırıldanın ya da sadece düşünmekle yetinin, ‘Eğer bu muhteşem değilse, muhteşem olan nedir ki! ‘ ’’ –Kurt Vonnegut.

Mutluluğa Ulaşma Süreci


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.