Mutluluğa Dair

4
785

Mutluluktu o çok istenen şeyin adı. Her yerde, her şeyde aranan ama bir türlü bulunamayan… Oysa mutluluk, bir seher vaktinde gizliydi. Rabb’ine gidip, onunla edilen muhabbetti. Belki de Kuran’ın bir sayfasında, bir satırındaydı aradığın huzur. Bize bu kadar yakındı aslında mutluluk. Fark edemedik veya işimize gelmedi.
Bir çiçeği, bir böceği sebepsiz sevmekle başlayacak her şey. Sonrasında yavaş yavaş her şeyi seveceksin zaten. Ne sakıncası var? Hiç görmediğin birini sev mesela. Bir çocuğun oyuncağını saklaması gibi, sev, sakla değer verdiklerini. Bunları yaparsan inan bir adım daha yaklaşacaksın mutluluğa. Sonrasında her sabah namazında aç pencereni, çek o sokağın kokusunu içine. Bir de tam orada gizli huzur. Kısacası her şeye sevgiyle bakmaktı mevzu.
Her şey kendinde bitiyor. Neye nasıl bakarsan öyle yaşarsın. Güzel düşündüğün kadar güzelsin mesela. Unutma, kendi öykünü yazıyorsun. O zaman harekete geç. Mutluluğun sana gelmesini bekleme. Sen ona git. Çünkü seçimlerimiz kaderimizdir. Kendini iyiye yönlendir. Dünya öyle bir yer ki bir günün, diğer gününü tutmaz. Bir gün ağlayacak, bir gün güleceksin. Mesele ağladığın günleri azaltabilmek aslında. Çabalamak ve sonunda mutluluğa ulaşabilmek… Her şey sevgiden ibaret. Dedim ya, ne sakıncası var? Gözlerinde büyümüş bir özlemi yanaklarına döke döke sevmenin ne sakıncası var?
Epiktetos’un da dediği gibi: “Allah Teala, bütün insanları mesut olmaları için yaratmıştır; kara bahtlı oluyorlarsa kendi yanlışları yüzünden oluyorlar.” Mantık dolu bir cümle. Kendimiz yapıyoruz ne yapıyorsak. Kendini en en en güzele yönlendirmen dileğiyle. Yaz bunları yüreğine.

Mutluluğa Dair


4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.