Müsabakaların Dili

0
131
Spor müsabakası, herhangi bir spor branşında sporcuların veya takımların mücadele etmesidir. İlk resmi müsabaka ise Eski Yunan’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’yla yani atletizmle başlamıştır. Daha sonradan bulunan diğer branşlarla beraber spora ilgi gün geçtikçe artmaktaydı. Sporcuların sayısının artmasıyla beraber ailelerin de ilgisi artmaktaydı. Bir sporcu müsabakalara artık tanıdıklarıyla gidiyor ve onların varlığından da destek alıyordu. Zaman geçtikçe bazı şeyler de değişmeye başladı.
İlk zamanlarda sadece erkek olmak şartıyla seyirci alınıyordu. Daha sonradan ise karma bir seyirci kitlesi kabul edilmeye başlanmıştır. Seyirciler, çalıştıkları ağır işler, aile geçindirme gibi dertlerini bırakıp farklı bir aktivite ile uğraşmak için müsabaka izlemeye giderlerdi. Böylelikle biraz bile olsa o sorumluluklarını unutup eğlenceli bir olaya ortaklık ediyorlardı. Müsabakaların yapıldığı alana gidemeyenler ise kafe tarzı bir yerde toplanıp yarışmaların durumu hakkında bilgi alırlardı. Bu müsabakayı işçi, kasaba veya şehir takımı yapıyor ise orada neredeyse iş hiç yapılmaz, bir araya gelinerek haber beklenirdi. Hep beraber sevinilir, hep beraber üzüntü yaşanırdı.
Bu birlikteliğin kapasitesini artıracak bazı gelişmeler de yapıldı. O da milli takım müsabakaları. Tutulan takımlar unutulur, tek yürek olunurdu. Neredeyse tüm ülke bir müsabakaya göre duygularını yaşardı. O müsabaka kazanılmışsa herkes mutlu, kaybedilmişse herkes üzgün bir şekilde gezerdi. 
Spor müsabakaları, insanları birleştirmenin en kolay yollarından biridir. Spor sayesinde bir amaç uğruna toplanan insanlar, bağış veya yardım kampanyaları ve daha birçok sebep için spor kullanılmaktadır. Çünkü sporu izleyebilmek için hiçbir dil bilmenize veya taraf tutmanıza gerek yoktur. Herkes izleyebilir. Hemen hemen herkesin en az bir takım sporu müsabakası izlediğini varsayarak, o tribünlerdeki insanların sevinci ne kadar güzel değil mi ? Sevinç anındaki sarılmaları ve beraber sevinmeleri, üzülürken de beraber üzülmeleri… Belki de birbirlerini bir daha hiç görmeyecekler ama o anda yaşadıkları duyguların hepsini birlikte yaşadılar.
Spor müsabakalarının olmadığı dönemde, bu gibi güzel duyguları özlediğinizin farkında olduğumdan bu yazıyı yazma gereği duydum. Eski müsabakaları sık sık gündeme getiren takımlarımız biraz olsun bu özlemimizi gideriyor fakat yine de yeterli değil.
Bu olaylar bitince de sanırım en çok biz spor severler sevineceğiz. Yeşil sahalar, parkeler, kortlar, buz pisti ve daha birçok sahayı ve branşta bulunan sporcuları daha kısa sürede görmek için evden gerekmedikçe çıkmayalım ki bu özlemimiz en kısa sürede bitsin.

Müsabakaların Dili


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.