Milyonların Tutunamadığı Eser: Tutunamayanlar

0
54

Sosyal medya platformu 1000Kitap en çok yarım bırakılan kitaplar listesi hazırlamış ve kullanıcıların oylarıyla bu liste sürekli güncelleniyor. Şu ana kadar listede en çok yarım bırakılan kitap olarak Tutunamayanlar yer alıyor. Neredeyse kitaba başlayanların yarısı tarafından Tutunamayanlar yarım bırakılmış. Tutunamayanlar hakkında bir diğer ilginç detay ise uzun yıllardır en çok satanlar arasında yer alması.
Listede Tutunamayanlar’ı Suç ve Ceza, Milena’ya Mektuplar, 1984, Sofie’nin dünyası gibi kitaplar takip ediyor. İlk 10 içinde tek Türk yazara ait eser de Tutunamayanlar…
Kendi düşüncelerimden evvel sizlere sormak isterim: sizce bu eser neden yarım bırakılıyor? Ağır bir dili olduğu tartışılmaz ancak tek sebep bu mu?
Bence, sosyal medya sayesinde popülerliği artan Oğuz Atay’ın bu eserinden okuyucu, beklediğini bulamıyor. Bu ne demek? Birkaç yıl evvel Google’ın yer vermesiyle beraber her yerde Oğuz Atay alıntıları görmeye başladık. Bu alıntıların büyüsüne kapılıp ortaokuldayken ben de Tutunamayanlar’a tutunayım dedim. Ancak işler beklediğimin aksi yönünde şekilleniyordu. Zira Tutunamayanlar edebi bir eser sayılmaz. Daha durağan, olay örgüsüz ve alt okumalar isteyen kitaplardan. Öyle ki üzerine tez yazanlar var. Zaten tam bir roman akışında değil. Kitap okumuyorsanız ve daha önceden postmodernizm ile de ilgilenmemişseniz eseri anlamak, okumak zor olacaktır. Ülkemizde kitap okuma oranı yüzde ikiyken Tutunamayanlar, halk için birkaç gömlek üstte kalmakta.
İkinci ve en büyük trajedi de sosyal medyada dönen alıntıların yarısından çoğunun bırakın Tutunamayanlar’ı, Oğuz Atay’a bile ait olmaması! Popülerliğinden yararlanarak zaten vefat etmiş bir yazar adına sanki o söylemiş gibi sözler yazılıyor. Oysaki bu sözlerin çoğu anonim, yazara ait olmadığı gibi başka birine de ait değil. Bunu, Oğuz Atay okumalarımı sıklaştırınca anladım ve bir süre sonra sosyal medyada da bu mevzu konuşuldu, ifşa edildi de denebilir.
Olayı gülerek karşılıyorum. Üzüldüğüm nokta, Oğuz Atay başlı başına bir üstat iken alakasız söylemlerle popüler kültürün oyuncağı edilmeye çalışılması. Onun popülerleşmeye ihtiyacı yok, olmaz da. Zira sağlam okurlarca yüceltilmekte. Oğuz Atay okumayı planlayanlara tavsiyem, Tutunamayanlar ile başlanmaması. Ben çok sonra tekrar okudum, bir ekiple beraber tezler okuyarak ilerledik. Olay, detay analizleri çok önemli. Siz de okuma yaparken araştırmalardan uzak kalmayın derim. Tüm kitapseverlere keyifli okumalar, hoşça kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.