Masallardan Ne Öğrendim?

4
513

Kahramanların, uzun yolculuğa çıktığı ve maceradan maceraya koştuğu birçok masal içerisinde bizi etkileyen bir masal mutlaka vardır. Bazen duygulanır bazen gururlanır bazen de kahramanın heyecanına ortak oluruz. Gündelik yaşantımızın sınırlarından çıkarak, diyarında yaşadıklarımıza benzeyen duyguları kovalayıp dururuz. Kötü kalpli ejderhanın esiri olan, güzel prensesi kurtarırken farkında olmadan bazı dersler alır, gündelik hayatımızda uygulamak için bir kenara bırakırız.

Masal yazarlarına deli insan muamelesi yapıp, fazla hayalperest gördüğümüz ve onları toplum dışında gördüğümüz dönemlerin olduğunu biliyorum. Bazen de bunlar gerçek mi? Diye kendimize sorduğumuz dönemlerin de olduğunu biliyorum. Düşüncelerimin karmaşık olduğu dönemlerde erken uyanıp sürekli bir şeyler yazardım. Masallardan aldığım ilham beni sürekli yeni hikayeler yazmam konusunda zorluyordu. Yazdıklarımı paylaşmam konusunda cesaretimi toparlamam fazla zamanımı aldı. Ama sürekli olarak yazdıklarımı paylaşabileceğim zamanların geleceği günlerin hayali ile yaşadım.  Güzel ve Çirkin’in prensesi gibi yaşamdan daha fazlasını bekliyordum. Ön yargılara takılmadan, söyleneceklere kulak tıkayarak. Sadece ve sadece hissettiklerimi haykırmak istiyordum.  Yıldız savaşlarında ki gibi can sıkıntısından kurtarılmayı beklemek yerine adım atmak istiyordum.  İçinden çıkılmaz dönemlerde, anlamlı varoluşları, Oz büyücüsündeki Dorothy gibi gökkuşağı üzerinde bir yerde aramak istiyordum. Yapmak istediklerim konusunda yalnız olmadığımı hissediyordum. Başka bir yerlede benim gibi düşünen, sürekli hayaller kuran hayalperestlerin olduğunu biliyordum. Geçen zaman beni cesaretlendirmiş, artık saat kaç olursa olsun perili köşklere girme cesaretimi toplamıştım. Bir sabah uyandığımda, bugün kendimi çok harika hissediyorum, yeni bir masala başlamanın tam zamanı diyerek yazdıklarımı paylaşmaya başladım. Korkularımı bir kenara bırakıp, yazdıklarımın benim gibi düşünenleri bulmasını bekledim.  Umudun ertelenmemesi gerektiğini biliyordum ve hep benim hikayemin kısa sürmemesini umut ediyordum.

Peki öyle oldu mu?

Bu soruya verebileceğim kesin bir cevap yok. Şimdilik hikayelerimin büyük bir kısmının hayal kırıklıklarından ibaret söyleyebilirim. Yazım dünyasında “ ” kavramı vardır. Bir anda, her şeyin anlamlı olmaya başlaması anlamına geliyor. Ben henüz bu durumda olamasam da, masalların cesaret, yaratıcılık, düşünme ve umut konusunda çok fazla kat sağladığını söyleyebilirim.  Masalların günlük hayatınıza dokunmasına izin verin… Yeni başlayan bir hikaye de macera yaşayan karakter olmaya herkesin çok fazla ihtiyacı var…

Masallardan Ne Öğrendim?


4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.