Macbeth, Othello, Hamlet ve Kral Lear İncelemesi

0
1033

Karantina’da 15.günüm.Muhtemelen bu yazım yayınlandığında 16.güne girmiş olacağız. Her geçen gün hayat çok daha zorlaşıyor fakat içinde bulunduğumuz süreci; düzenli spor yaparak , dizi-film seyrederek ve kitap okuyarak geçiriyorum. Ve ’in ünlü 4 trajedisini okuyup sizlerle paylaşmak istedim. Bu türündeki oyunları okumayan veya oyununa gitmeyen varsa karantina sonrası kesinlikle öneriyorum. Ve tekrar tekrar söylüyorum. Evde kalmaya devam edin kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmayın !

Drama güç elde etmek için her şeyi yapan bir adam hakkındadır. 
Bir soylu olan Macbeth, arkadaşı Banquo ile İskoçya’ya eve döner. Eve dönerken yolda
3 cadı ile karşılaşırlar. Bunlar, Macbeth’in önce bir dükün beyi sonra da İskoçya kralı olacağını tahmin ederler. İlk kısım gerçekleşince Macbeth gerçekten kral olabileceğini düşünür. Karısı Lady Macbeth, onu Kral Duncan’ı öldürmeye ikna edince, Macbeth İskoçya’nın kralı olur. 
Ama, Macbeth huzur içinde yaşayamaz. Duncan’ın oğlu Malcolm İngiltere’ye kaçar. Macbeth adamlarına tüm düşmanlarını öldürmeye başlamalarını emreder. Kral Duncan’ın ölümünden sonra İngiltere’ye kaçmış olan Macduff, Macbeth’i devirmek için bir ordu toplar. Lady macbeth suçlu olduğunu düşünmeye başlar ve çıldırır. Uyurgezer olur ve sonunda ölür. Macduff İskoçya’ya döner ve Macbeth’i öldürür. Duncan’ın oğlu
Malcolm İskoçya kralı olur.

Othello soylu bir siyah Faslıdır. Tüm hayatını asker olarak geçirmiştir ve şimdi de Venedik ordusunda generaldir. Kendisinden çok daha genç olan güzel bir Venedikli kızla, Desdemona ile evlenir. Düğünden sonra Othello Kıbrıs’a gitmek zorunda kalır ve Desdemona da peşinden gider. Osmanlı ordusu Doğu Akdeniz’e açılmış Kıbrıs’ı almak istemektedir. Fakat hava şartları buna izin vermez. Othello’nun generalden nefret eden bir yardımcısı vardır, Iago. Karısının Othello’nun yaveri Cassio ile ilişkisi olduğunu söyleyerek Othello’yu mahvetmek ister. Othello inanmak istemese de bir yandan beynini kemiren bu şüphe onu yiyip bitirmektedir. İago eşi Emilia sayesinde Othello’nun eşine verdiği mendili Cassio’ya verip attığı iftirayı kanıtlama peşindedir. Nasıl bir tuzağın içinde olduğundan habersiz Desdemona, eşi Othello tarafından boğularak öldürülür. Emilia bütün gerçeği Othello’ya anlatır fakat her şey için çok geçtir. Othello öfkesinden İago’yu bıçakladıktan sonra acısından intihar eder.

Danimarka Kralı ölünce, karısı kralın kardeşi Claudius’la evlenir. Kralın oğlu Prens Hamlet babasının ölümüne üzülür ve aynı zamanda annesinin evliliğine de karşı çıkar. Hamlet’in babasının hayaleti görünür ve prense, amcası Claudius tarafından kulağına zehir dökülerek öldürülmüş olduğunu söyler. 
Hamlet hayalete inanıp inanmayacağını bilemez. Kral suçlu olduğunu bir oyunda gösterince Hamlet onun katil olduğuna ikna olur. Kralın danışmanı Polonius Hamlet ve annesi arasındaki bir konuşmayı dinler. Perdenin arkasına saklanır. Hamlet  odada birinin olduğunu hisseder ve onu bıçaklar.
Claudius Hamlet’i İngiltere’ye gönderir. Oraya vardığında idam edilmesi için emir verir. Hamlet bunu öğrenir ve Danimarka’ya geri gelir. Vardığında sevdiği kız olan Polonius’un kızı Ophelia’nın ölmüş olduğunu öğrenir.
Ophelia’nın kardeşi Laertes babasının ve kız kardeşinin ölümünden Hamlet’i suçlar. Hamlet’le bir eskrim maçında onu öldürmek için zehirlenmiş bir kılıç kullanır. Hamlet kılıçla yaralanır ve Laertes kendini de yaralar. Hamlet’in annesi Claudius’un Hamlet için hazırlamış olduğu zehirli bir bardak şarabı içer.
Oyunun sonunda, Hamlet, annesi, Claudius ve Laertes ölmüş olarak yerde yatmaktadır.

Yaşlanmakta olan Kral Lear, topraklarını 3 kızı arasında paylaştırmaya karar verir. Ve kızlarına kendilerini ne kadar sevdiği konusunda teker teker soru sorar ve ona göre paylaşım yapacaktır. Yaşça büyük olan kızları Goneril ve Regan, süslü sözlerle kralın aklını çelerken, en küçük ve en sevdiği kızı Cordelia ise diğer ablalarının ki gibi süslü sözlerle değil dürüstçe ve abartmadan ona karşı sevgisini dile getirmiştir. Fakat babası tatmin olmamış bunu saygısızlık olarak görmüş kızını evlatlıktan reddedip Fransa Kralı’na vermiştir. Onu gerçekten seven tek kızını uzaklara gönderen ve ikiyüzlü, çıkarcı 2 kızına ülkeyi teslim eden kral, bu kararı ile hem kendisinin hem de ülkesinin kaderini mühürler. Kralın kararı, trajediyi ve felaketleri beraberinde getirecektir.

Genel Değerlendirme

Ebeveyn-çocuk ilişkisine kadar sokulmayı başarmış çıkarcılık, kardeşler arasındaki tehlikeli, gizli rekabetler, devlet düzenindeki yozlaşmalar, makam ve varlığın felakete sürükleyen ikiyüzlülüğü, düzeni altüst olmuş bir evrende inançlarına tutunmaya çalışıp, erdemliliği elinden bırakmayan insanların mücadelesi ve bunun için ödedikleri bedeller… Sözünü ettiğimiz bu temalar; çok çarpıcı ve etkileyici sahnelerle; can alıcı ve düşünmeye sevk edici sözlerle okuyucunun/seyircinin değerlendirilmesine sunulur. Shakespeare bu eserlerde cümlelerini devrik kurmaktadır. Anlatımını abartılı ve ahenkli bir biçimde ifade etmeye çalışmaktadır.  Kral Lear’ın 2 kızı tarafından yüzüstü bırakılan ve oyunun sonunda evlatlıktan reddettiği Cordelia’nın Edmund tarafından asılması sonrası yaşadığı acı veya Hamlet oyununda Hamlet’in babasının amcası tarafından öldürüldüğünü öğrenmesi ve bu acının ve öfkenin patlamasını oyunda fazlasıyla görebiliyoruz. Othello’da makam mevki uğru için her türlü iftirayı atan birisinin dolduruşuna gelip çok sevdiği eşini öldürme düşüncesi gibi. Veya Macbeth’de, eşinin dolduruşu ve aklına girişleri sonrası ve de 3 cadı tarafından atılan bir kehanetin peşinden süregelen ölümler silsilesi gibi fazla iktidar ve mevki hırsının yol açacağı bir takım psikolojik kararlar. Kendi kendine konuşma sanatı da bu oyunun bir parçası. Ve oyunların sonunda baş kahraman kötü kahramanlar ile beraber ölür aslında. Shakespeare oyunlarının temel özelliği de bu da diyebiliriz. Sonu belki güzel bir olaya bağlansa bu kadar akılda kalamayacak fakat trajik bir son onun oyunlarını ilgi çekilir yapmaktadır. Karakterlerin hatalarını oyun sonunda farkında varıp bedelini canıyla ödemesi düşüncesi son derece hakimdir.

Macbeth, Othello, Hamlet ve Kral Lear İncelemesi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.