Kusurdaki Güzellik

0
856
Kintsugi

, çoğu zaman kusurları gizleyen bir örtüdür.” demişti Balzac zamanında. Bu da aklıma şu soruyu getirdi: Kusurlarımızı gizlemek için neden bir örtüye ihtiyacımız olsun ki ? Ya da bunca zaman bu örtü altında mı gizledik saydıklarımızı ?

Günümüzde mükemmel olan seviliyor, mükemmel olan isteniyor, mükemmele ulaşma çabasında insanlar. Oysaki bizim kimseye mükemmellik borcumuz yok. Kim dedi bunu ? Kintsugi’ nin demediği kesin. “Kintsugi” bir Japon sanatıdır. Japonlar, kırık seramikleri altın/gümüş ile kırıkları iyice belirginleştirecek şekilde onarıyor. Biz buna “Hasarını Benimseme Sanatı” diyoruz. “ Ben buyum!” diyoruz. “Yaşadığım her şey benim! Kendimden, geçmişimden çekinmiyorum, menopoza girmekten, çocuğum olmama ihtimalinden, engelimden, sevilmediğimden, vücudumdan, kilomdan, kanserimden dolayı mahcubiyet duymuyorum.” diyoruz.

Kusurlarınızdan kendinize ördüğünüz duvarları yıkıp, o duvarların yerine kale diken güzel insanlar. O kaleden kuşlar uçurmanın vakti gelmedi mi ? Öpüyorum yara izlerinizden.

Kusurdaki Güzellik


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.