Kurt Vonnegut’dan Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater

11
537
İroninin dozunu her daim yüksek tutan yine yapmış yapacağını.
Amerika’nın sahte hristiyan klişeleriyle dalga geçip, gereksiz hırslara kapılarak yaşamayı ve insan olmayı unutan bünyelerin acınası hayatlarını nefis bir kurguyla aktarmış bizlere.
Kısaca konusundan bahsetmem gerekirse:
Kahramanımız dünyanın sayılı zenginlerinden Elilot , tüm servetini kurucusu olduğu vakıf aracılığıyla yoksul insanlarla paylaşmak istiyor.
Tüm insanların eşit şartlarda yaşamaya hakkı olduğuna inanıyor çünkü.
Sınıf ayrımının şaha kalktığı Amerika’da başkalarını tüm etiketlerinden sıyırıp sadece “insan” oldukları için düşünüyor.
Bir çok Amerikalı’nın yüzüne dahi bakmadığı insanların hayat mücadelelerine destek olup, onları mutlu etmeye adıyor kendini.
Bu nedenle de başta babası olmak üzere kapitalist çevresini hayrete düşürüyor.
Hatta bir avukat bu sebeple Rosewater’ın deli olduğu iddiası ile onu akıl hastanesine attırıp servetine el koymaya çalışıyor.
Ve hiç kimse yadırgamıyor bu durumu.
Vicdanen yoksullara destek olmak en ulvi duygulardan biri olmasına rağmen, çevresindeki kapitalist zümreye göre servetini paylaşmak delilik olarak addediliyor çünkü.

Yazarın ince mesajlarını, eğlenceli ve bir o kadar da düşündürücü tespitlerini böylece okumaya başlıyorsunuz.

Sistemin amansız mualifi Rosewater karakteriyle ’ın kara mizahına doyacağınız, hicvin en eğlenceli halini okuyacağınız ve Amerikan Rüyası’nın ahlak yoksunluğunu yüzünüze çarpa çarpa vuran güzel bir kitaptı.

Altını çizdiğim bazı bölümler ise şöyle:

‘’Dünyalı bir milyonerin elindeki güce bakın! Bana bakın! Ben de çıplak doğdum –tıpkı sizin gibi- ama sevgili dost ve komşularım, her gün binlerce dolar harcayabilirim!’’

“Eliot’un en sevdiği Trout kitaplarından biri, tek konusu nankörlük olan bir romandı.
Adı “Teşekkür Ederim Birinci Bölge Mahkemesi” idi. Kendilerine yapılan bir iyiliğe yeteri kadar teşekkür etmedikleri sanılan insanlar çıkarılıyorlardı bu mahkemeye.
Davalı duruşmayı kaybederse, mahkeme ona bir seçenek tanıyordu; ya davacıya herkesin önünde teşekkür edecek ya da kuru ekmek ve sudan başka hiç bir gıda almaksızın bir ay kapalı hücre cezasına çarptırılacaktı. Trout’un anlattığına göre,hüküm giyenlerin yüzde sekseni hücreyi seçiyordu.”

“Fabrikalar, çiftlikler, ırmağın öte yanındaki madenler – hemen hepsi otomatik olarak işletiliyor artık. Amerika bu insanlara artık savaş için bile ihtiyaç duymuyor.”

‘’Aslında birçok kişinin komünist diye nitelendirebileceği düşüncelerim var’’ dedi Eliot. ‘’Ama Allah aşkına söyle baba, hem yoksullarla çalışıp hem de zaman zaman Karl Marx’la karşılaşmamak mümkün mü? Ya da İncil’le? Bu ülkede insanların hiçbir şeyi paylaşmamalarını korkunç buluyorum. Bebeğin biri, doğduğunda ülkenin büyük bir parçasına sahip olsun –benim gibi- bir başka bebeğin de hiçbir şeyi olmasın: Buna izin veren bir devleti vicdansız sayıyorum ben. Bana kalırsa, devlet hiç olmazsa bebekler arasında eşitçe bölmeli her şeyi.  Yaşamak zaten güç, bir de durmadanparayla mı  uğraşsın insanlar? Herkese yetecek kadarı var bu ülkede, biraz paylaşmak yeter.’’

Keyifli okumalar.

Orjinal adı: God Bless You, Mr. Rosewater

1965, Vonnegut

2015, Can Sanat Yayınları A.Ş.

Çevirmen: Sinan Fişek

Dizi: Dünya Edebiyatı

Tür:

Sayfa Sayısı: 208 Sayfa

Kurt Vonnegut'dan Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater


11 YORUMLAR

 1. Kara mizah seven biri için bu zamana kadar yazarı keşfetmemiş olmam büyük bir kayıp sanırım.
  İlk fırsatta alıp okuyacağım.

  • Kara mizahın üstadıdır bence.
   Çok ince ve sivri dokunuşları vardır, zekasına ve kalemine hayran olacağınızı düşünüyorum.
   Kendisiyle tanıştırabildiysem sizi, ne mutlu bana.

   Sevgiler.

 2. “Amerikan Rüyası’nın ahlak yoksunluğunu yüzünüze çarpa çarpa vuran bir kitaptı.” yorumunuza kesinlikle katılıyorum. Güzel bir inceleme yazısı olmuş.

 3. Nurseli Hanım, instagram sayfanızda pek aktif değilsiniz artık yorumlarınızı buradan okuyabilecek olmak büyük şans oldu takipçileriniz için.
  İlk fırsatta okuyacağım kitabı.
  Sevgiler.

  • Aysun Hanım, ilginiz ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Kitaplar üzerine konuşmayı çok sevdiğim için bir hevesle kurdum sayfayı ama inanın vakit ayıramıyorum artık.
   Artık burada fırsat buldukça incelemeler yapmaya çalışacağım.
   Sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.