Küçük Şeyler

0
466

Bazen küçük ve önemsiz görünen detaylar bizi hayata bağlayan şeylerdir aslında. O kadar gözden kaçabilen şeylerdir ki ancak üstüne düşündüğünüzde aklınıza gelebilir. Mesela sokakta yürürken burnunuza gelen temiz çamaşır kokusu, evde odanızda otururken alt dairenin mutfağından gelen yemek kokusu ya da televizyonun karşısındayken oturup soyduğunuz mandalinanın kokusu… Öyle şeyler çağrıştırır ki size bunlar, zihninizin ücra köşelerinde saklanan, belki de daha önce hiç kıymetini bilmediğiniz veya özlemini hissetmediğiniz şeyler… Dediğim gibi küçük şeyler aslında bunlar, önemsiz ama alıkoyamazsınız kendinizi düşünmekten; alıkoyamazsınız kendinizi aklınızda canlanan o belli başlı anıların içinde olmayı dilemekten, çünkü çocukluğun masumluğunu ve gerçeğin saflığını taşır bu anlar. Bazıları kötü ya da zor anlarınızı hatırlatsa bile size aittir, sizi siz yapan şeylerdir, sizdir onlar.

Mesela o mandalinanın kokusu sadece kokudan ibaret değildir, size akşam meyve faslında oturduğu yerden meyve soyup önünüze koyan babaannenizdir ya da o temiz çamaşır kokusu alelade bir koku değildir sadece, aynı zamanda her pazar akşamı okul kıyafetlerinizi yıkayıp ütüleyen annenizdir. Sadece ailenizden de ibaret değildir aklınıza gelenler. Örneğin, önceden izlediğiniz bir filmi tekrar izlediğinizde ve dikkatlice düşündüğünüzde aklınıza gelenler hayatınızın kısa bir bölümüdür: arkadaşlarınız, yaptığınız hatalar, kavgalarınız, paylaştığınız o çok büyük ve önemli sorunlar, o sorunların artık o kadar da kötü gözükmediği… İyi ya da kötü, zor ya da kolay, acı ya da tatlı, her şey gelir aklınıza ve keşke o günlere dönebilsem, bunları tekrar yapabilsem, hatta birkaç hatamı da düzeltebilsem diye düşünürsünüz; ama yapabileceğiniz tek şey o anları hatırlayıp geri dönmenin mümkün olmadığını ve onların artık bir anıdan ibaret olduğunun farkına varıp buruk bir özlemle gülümsemektir sadece.

Ve sonra fark ederiz ki bunlar bizim yaşama sebebimizdir; bizi bir anlamda hayata bağlayan tekrar bunları ya da bunlara benzer anları yaşayabilme ve o eski anıları tekrar canlandırabilme olasılığıdır. Hep umut vardır içinizde ama bir yandan da “ya aynı şeyleri bulamazsam” diye endişelenirsiniz. Sonra bir de bakarsınız ki bunları ararken koca bir ömür geçmiş gitmiş ve size kalan, sokağın karşısındaki evden temiz çamaşır kokusu gelirken yıllar önce şimdi çok başka diyarlarda olan arkadaşınızla izlediğiniz filmin televizyondan gelen sesleri ve önünüzdeki tabağın içinde soyduğunuz iki mandalinanın sizde bıraktığı izlerdir.

Küçük Şeyler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.