KÜÇÜK PRENS: GÜN BATIMI

0
2279

KÜÇÜK PRENS: GÜN BATIMI

Bir çoğumuzun çocukken okuduğu kitap.
Bir çoğumuzda hayranlık uyandıran “Küçük Prens” adlı, altın saçlı çocuk ve bir çoğumuza hayal gücünün ne olduğunu keşfettiren kitaptır Küçük Prens.
Benim için ise “Küçük Prens” yeni keşfettiğim, hayal gücü denen şeyin Küçük Prens’ den değil de okul sıralarında, öğretmenlerin tanımlarıyla öğrendiğim, fil yutmuş boa yılanının resmini şimdilerde bir şapkaya benzettiğim ve yirmi yaşındaki bedenimde gizlenen çocuğun, artık hiç soru sormadığı zamanda okuduğum bir kitaptır.

Ben bu çocuk kitabını okurken; kitaptaki resimlerden daha çok, yazan her bir cümleyi çözümleyip “evet, altın saçlı çocuğun gezdiği gezegendeki insanlar gerçekten de var. Benim her gün gördüğüm, hiç bir zaman sevemediğim insanlar” diye düşündüm.
Oysa ki ben bu hikâye kitabını, en yüksek notu almak için verdiğim mücadeleden de önce okusaydım, nasıl olurdu acaba?

Herhalde sayfadaki resimleri bir saatten fazla incelerdim. Boa yılanının içindeki fili fark eder ve ona üzülebilrdim.
Küçük gezegendeki kralın kıyafetlerini, tacını ve tahtını süzer, belki de saatlerce çizmeye çalışırdım. Şişman iş adamına güler, onunla ilgili kendime yeni hikâyeler uydurabilir, Küçük Prens’in gülünü koruması için binlerce koyun çizip, aralarından en güzelini ona hediye ederdim. Hatta aynı saatte Küçük Prens’i bekleyen olmak isteyebilirdim…
Şuan bu kitabı okurken bunları yapmadım, bunlar aklımın ucundan bile geçmedi… Ama aslında, yedi yaşında da yirmi yaşında da aynı şeyi; altın saçlı çocuğun gezegenine, gülüne kavuşmasını görmek isterdim.

Belki de, siz de Küçük Prens’i okumamış bir yetişkinsinizdir. Küçük Prens’in dünyasını keşfetmemiş, yarım kalmış bir insansınız, ama bilin ki şimdi bile Küçük Prens’i siz de görmeyi dilerdiniz; çünkü gün batımını Küçük Prens gibi siz de seviyorsunuz…Binlerce defa izlemek isteyecek kadar seviyorsunuz.

KÜÇÜK PRENS: GÜN BATIMI


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.