KOSGEB Teknolojiye 5 Milyon TL Destek Verecek

0
337

sözünü, son dönemlerde sık sık duymaya başladık. Hükümetin bu alanda yapılan çalışmaları desteklediğini her fırsatta dile getirmesi, bu konuda adımlar atmasına da şahit olduk ve olmaya devam ediyoruz.

Geçtiğimiz aylarda, ihracatta katma değeri yüksek ürünlerin artırılması amacıyla, teknoloji ürünleri üretimine daha fazla ağırlık verilmesi gerektiği belirtilmiş ve ’in katma değeri yüksek alanlara desteğini artıracağı açıklanmıştı.

Yeni yıl itibariyle, atılan adımlar, açıklanan sözlerin yerine getirilmeye başlandığını gösteriyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı , orta ve yüksek teknolojili ürünlere 5 milyon liraya kadar ulaşan destek sağlayacaklarını açıkladı.

Bakan Varank, KOSGEB’in Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı olan KOBİ Teknoyatırım için başvuruların alınmaya başladığını belirtti. Söz konusu programda Ar-Ge sonucu ortaya çıkan ürünlerin ticarileşmesini destekleyecekleri bildirilirken, bu sayede teknolojinin tabana yayılmasının ve Türkiye’nin ihracatının artırılmasının amaçlandığı ifade edildi.

Başvuruların tüm yıl boyunca açık tutulacağını belirtildi. Program için gerekli şartları taşıyan herkes istediği zaman başvuru yapabilecek. Destek almaya hak kazananların, talep etmeleri durumunda %25’lik kısmını erken ödeme şeklinde teslim alabileceği belirtildi. Programın genel detaylarını paylaşacak olursak; KOBİ’lerin makine, teçhizat ve yazılım giderleri için %60 geri ödemesiz, %40 geri ödemeli olmak üzere %100’e varan oranlarda destek verilecek.

Personel eğitimi, danışmanlık, tanıtım ve pazarlama giderlerinin de %60’ı geri ödemesiz destekle sağlanacak. Makine, teçhizat ve yazılım giderleri için yerli malı belgesi bulunursa, geri ödemesiz desteğe bir %15’lik pay daha eklenecek. Sanayi Bakanı Mustafa Varank, düşük ve orta düşük teknolojili ürünler için 500 bin TL, orta ve yüksek teknolojili ürünleri için 5 milyon TL destek bütçesi ayrıldığını ve proje süresinin 36 ayı geçmeyeceğini açıkladı.

KOSGEB Teknolojiye 5 Milyon TL Destek Verecek


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.