Korkuyu seviyor muyuz?

0
661

Türkiyede korku sineması,1949’da Aydın Arakok tarafından yönetilen Çığlık filmiyle başlamıştır. İlk gayri resmi korku kitabımız Gulyabanidir. Korku çizgi romanları ise çok fazla okunmaktadır.
Ülkemizdeki insanların mistik konulara inanmaya çok yatkın olduğu bi gerçek. Buna en basitinden mezarlıkta ağlayan kız olayını örnek gösterebilirim. Çorumda yaşanan bu olayı hepiniz duymuşsunuzdur. Ne yazık ki o dönemde bölgede kazı çalışmalarının yapıldığına ve ölülerin rahatsız edildiğine dair haberler bile yapılmıştı ve bunun üzerinden reyting sağlanmıştı. Ve buna inanan kesim çok fazlaydı. Çocukken hepimiz korku hikayeleriyle, efsanelerle ve perili ev masallarıyla büyüdük. Insanların gerçekten bu konuya olan ilgileri çok fazla. Korku sayfaları, korku hikayeleri anlatılan siteler , ülkemizde oldukça ilgi görüyor. Korku filmi sektörüyle ilgili kendi açımdan konuşacak olursam korkuya olan bu ilgiye rağmen gereken başarıya ve özgünlüğe ulaşamadığını düşünüyorum. Yıllardır ayni konular işlenmiş olmasını da bu başarısızlığın bi parçası olarak görüyorum.
Insanların korkmaya olan isteği ve korkunç olaylara ilgisine bir başka örnek de son zamanlarda revaçta olan korku evleri. Para vererek insanları korkutmaya yönelik düzenekler kurulmuş ve dekore edilmiş bir evde saatler geçiriyorsunuz. Yani korku, yeni bi sektör ve meslek alanı oluşturmakla kalmıyor insanların vakit geçirmeleri için de güzel bir olanak sağlıyor. Ülkemizde bunun en eski örneklerinden biri de lunaparklardaki korku tünelleridir.
Korku bizim ağlamak, endişelenmek gibi olumsuz bir duygu olarak gösterilse de, mutlu olmak kadar seviyoruz . Korku filmlerine, korku tünellerine bu amaçla gitmiyor zaten? korku hikayelerini bu amaçla dinlemiyor ? Tüm bu anlattıklarımdan bu sonucu rahatça çıkarabiliriz. Korkularımızı veya korktuğumuzu söylemeye çekinsek bile, evet korkuyoruz. Ve bunu çoğu zaman isteyerek yapıyoruz. Korkunun da diğer duygular gibi bize haz verebileceğini kabul etmeliyiz.

Korkuyu seviyor muyuz?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.