korkusuzca İngilizce konuş !

1
949

Yurt dışına çıkanların  korkulu rüyasıdır İngilizce . o kadar çok korkarız ki konuşmaktan utanır, yanlış bir şey yapacağımız düşünerek konuşmayı denemeyiz bile. Her an aklımızda acaba yanlış mı söyledim? acaba komik bir duruma düşer miyim? soruları döner durur. Olmamış sorunlar için kendimize dert yaratır , olmamış bu sorunları düşünürken de hata yaparız. Daha ilginci pasaport kontrolünde sorulan soruları ezberleyen insanlar tanıyorum. Size sordukları soru aslında kendi ana dili İngilizce olmayan insanlar tarafından sorulan sorular. Yani siz de öylesiniz aslında eşitsiniz. Sordukları en başlı soru ise ‘’what’s your purpose of visit?’’ ziyaret amacınız nedir ? ben elinde kağıtta bu sorunun cevabını yazmış ezberlemeye çalışan insanlar gördüm.

Türkiye de ki İngilizce konuşmama sorununun çeşitli nedenleri var. 16-17 sene boyunca üniversite hayatımız dahil hep İngilizce dersler görüyoruz. Günümüzde çocuklar İngilizce derslerini birinci sınıflarda almaya başladı. Ama nasıl oluyor ise 20 yaşına gelen biri bile tek kelime İngilizce konuşamıyor, öğrense bile pekiştireceği bir alan bulamıyor. Diğer bir yandan ise inşalarında ufakta olsa suçu bulunuyor tabi. bu bilgi çağında bu imkanlarla kendimiz geliştirememek mümkün değil.

İngilizce bu denli neden korku olur? Cevabı çok basit bir soru. KENDİNİZE GÜVENİNİZ YOK! İşte bu kadar basit aslında. Siz de İngilizceye dahil çok şey biliyorsunuz. Okuduğunuzu anlıyor, hatta yalnız kaldığınızda kendi kendiniz konuşuyorsunuz. Ama birinin önünde veya bir topluluk önünde konuşamıyorsunuz. Çünkü kendinize güvenemiyorsunuz. Her konuda olduğu gibi İngilizce konusunda da kendinize güvenmeniz lazım. Kendiniz güvenmeden hiç bir şey yapamazsınız.

Önemli olan hata yapmak. Birisiyle İngilizce bir şeyler konuşurken hatta yapmaktan değil bir daha o hatayı yapmaktan korkun. Korkularınızı önce kendi içinizde erteleyin. Komik bir duruma düştüğünüzde sizde o anı yaşayın. Çevrenizde ki insanlar gülüyorsa eğer söylediğiniz kelimeye sizde gülün çünkü eğer herkes gülüyor ise komik bir yanı vardır. Yere düşen bir insan gibi düşünün, evet yere düşüne insan komiktir eğer bir gün sizde yere düşerseniz kendinize gülmeyi unutmayın.

Son olarak size anlatmaya çalıştım şeyleri Barış Özcan videosunda çok güzel özetlemiş. İzlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. https://youtu.be/CgXPnpvrGNM

korkusuzca İngilizce konuş !


1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.