Korkularını Sobele

0
939

Bebeklikten başlıyoruz korkmaya, korkutulmaya, gelecek kokusu, ölüm korkusu, böcek korkusu, yükseklik korkusu, aşk korkusu, yetersizlik korkusu, beğenilmeme korkusu…

içimizde var olan en ilkel ve güçlü bir dürtü. Aynı zamanda belirli veya belirsiz bir olayın tehdit olarak algılanıp sonucunda hissedilen olumsuz hislerimizdir. Yüksek basamağına ulaştığımız zaman, düşünsel ve duygusal birliğimiz ile beraber korkularımızın üstesinden gelmek mümkün. sizi istediği noktaya getirir. Onlar sen farkında olmadan senin gideceğin yeri, seçeceğin yönü ve yapacağın seçimleri belirler. Korkuyu hissettiğinde kendini hoş olmayan duygu ya da düşüncelere odaklanıp kalmış bir vaziyette bulursun çünkü o kendini sana sabitlemiştir.

Korkularına baktığın çerçeveyi genişlettiğinde korkularının sana daha az korkutucu geldiğini ve bakışlarını tamamen çerçevenin dışına çıkarırsan, korkulacak hiçbir şey olmadığını görürsün. Çünkü sen artık sana sabitlenen noktaya bakmıyorsun. Kendini korkundan geri çekebiliyorsun ve korkunun seyrini değiştirebiliyorsun. Kendini ne kadar geri çekersen çerçeven o kadar genişler ve gördüğün şeyden daha az korkarsın ya da rahatsızlık hissedersin.

Korkunun Seyrini Değiştirme:

Ölüm korkunuzu yaşama ve bilgelik sevgisiyle, aşk ve ilişkilerdeki korkunuzu kendinize olan güven ve sevginizle değiştirin. Kendinizi anlamayı öğrendiğiniz zaman bu süreç sizin için daha kolay bir hale gelecek.

Korkularımız Bizimle Konuşur:

Korkunun kendini bize sabitlemesinin bir sebebi var. Korkularımız hep bizi dönüp dolaşıp aynı noktaya getirir. Çünkü korkularımız bize bu tekrarlayan döngüyle bir şeyler anlatmak ister. Eğer korkuyu hissettiğinizde oradan kaçmak yerine, korkunuzu gözlemlemeye başlar ve size ne anlatmak istediğini dinlemeyi denerseniz işler değişecektir. Örneğin ölüm korkusu, hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamadığınızı söylüyor olabilir ya da ölüm korkusunu hissedip, bu korkunuzu dinlediğinizde ulaşacağınız cevap sizin korkunuzun sebebini size söyler.

Yaşamın bize sundukları da aynı bu şekildedir. bize bir şeyler sunacak ki biz de bunlarla karşılaştığımız zaman ne yapacağımızı, nasıl davranacağımızı yaşayarak ve dinleyerek öğreneceğiz. Korkutucu duygularla karşılaştığımız zaman olaya sakin bir şekilde en geniş çerçevemizden bakıp korkumuzu gözlemleyeceğiz. Korkumuzun ne olduğunu anlayıp daha sonra onun bize vermek istediği mesajı dinleyeceğiz. Bizi ne konuda uyarmaya çalıştığını anladığımız zaman giderek korkularımızdan kurtulacağız.

Korkularını Sobele


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.