Kişisel Gelişim Dediğin

0
155

İç yolculuk, kendin olmak, anın içinde kalmak.. Bu tabirlerle her gün karşılaşıyoruz. Sosyal medyada değişim ve kendini bulmak ile ilgili her gün binlerce söz paylaşılıyor. Ve milyonlarca insan bu sözleri beğenerek ve paylaşarak kişisel gelişim yolculuklarını insanlara duyurma ihtiyacı duyuyor. Kitapçılarda “Kişisel Gelişim” başlığı altında her ay onlarca kitap raflarda yerini alıyor. Bir yandan insanlar bu tarz kitapların anlamsız ve yalan bilgiler ile dolu olduğunu düşünürken bir çok insan bu kitaplara ilgi göstererek bir anlamda böyle bir sektör oluşmasına neden oluyor.

GELİŞİM YANILGISI

Bence olaya hayatımızı tümden değiştirecek bir şey olarak bakmak hatalı olacaktır. Hiçbir kitap, hiçbir söz ya da hiç kimse tek başına bizim hayatımızı kökten değiştirebilecek güce sahip değildir. Özellikle bir insanın değişimi uzunca bir sürece yayıldığından anında sonuç beklemek anlamsız olacaktır. Bu noktada neleri takip etmemiz gerektiği önemli bir soru haline geliyor. İçi boş, manasız ve insanların asla kendiyle özleşleştiremedikleri söylemler içeren kitapların çok fazla sayıda satması incelenmeye değer. Bunun birincil nedeni olarak da insanların bir şeyleri değiştirmeye, öz eleştiri yapmaya korkmaları bunun yanında bu kitaplarda yer alan “mükemmel insan olma” adı altında slogan cümlelerle süslenmiş yazıları okuyarak kendilerini tatmin etme girişimleri diyebiliriz.

Bir kitap okuyarak, bir sözü sosyal medya hesabında paylaşarak inanılmaz bir değişim geçirdiğine inanma ve insanların da buna ikna olacağını düşünme psikolojisi son yıllarda oldukça popüler.
Ne de olsa bir şeyi söylemek yapmaktan çok ama çok daha kolay. Kendimize dönüp nerelerde hata yaptığımızı hayatımızı nasıl yoluna sokabileceğimizin objektif bir değerlendirmesini yapmaktansa ucuz sloganlara ve “bestseller” kitaplara sarılmak çok daha konforlu bir seçim gibi görünüyor.

Bir şeyi başarabilmek için hayal kurmak ve bunu her gün kendimize tekrarlamanın faydalı olacağını söyler. Biz de bunu uygularız ve sonuçsuz kaldığını gördüğümüzde şanssız olduğumuzu, evrenin yanımızda olmadığını düşünürüz. Yeterince zaman ve enerji harcamadığımız fikri ise asla aklımıza gelmez. Oysa farklı insanların yaşadıkları farklı tecrübeleri ortaya koydukları paylaşımları tüketip hayatımızı adapte etmek çok daha faydalı olacaktır. Hayatta karşılaştığımız olayların bizim düşünce yapımız ve davranışlarımızın yanından birçok farklı şeyden etkilendiğini unutmamalıyız. Başarılı olmuş, belli bir noktaya gelmiş olan insanların nasıl bir geçmişe sahip olduklarını unutmamalı olaylara yalnızca o anki haliyle tepki vermemeliyiz.

Çoğu zaman karşımızdaki insanın geldiği noktaya çok çaba sarf etmeden, şansıyla ya da birilerinin yardımıyla geldiği düşüncesine kapılırız. Sosyal medyanın hayatımıza soktuğu “bir günde meşhur olma” durumu hayatı bir anlamda anlamsızlaştırmamıza neden oldu. Gerçek ve kaliteli bilginin değersizleştirildiği, günlük olayların ve tepkilerin hayatın merkezine oturduğu gerçek ötesi bir dönemin içindeyiz. Öyle görünüyor ki günümüzde sahip olduğumuz etik değerler de değişen ve gelişen dünya ile birlikte bambaşka bir noktaya evrilecek.

Kişisel Gelişim Dediğin


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.