Kinyas Ve Kayra

0
509

Yeraltı edebiyatının ülkemizdeki en başarılı temsilcilerinden olan Hakan Günday’ın ilk kitabından, Kinyas ve Kayra’dan bahsetmek istedim bu gün. Karamsarlık, ötekileştirme ve şiddetten beslenen kitap, iki arkadaşı, Kinyas ve Kayra’yı anlatıyor. Romanın ilk bölümünde Afrika’dalar.  İlk bölüm bir miktar ağır ilerliyor ancak iki arkadaşı bize genel hatlarıyla tanıtmakta başarılı.  Birbirlerine hiç konuşmadan anlaşacak kadar çok benzeyen ama bir o kadar da farklı olan iki sosyopat arkadaş…

 Bu sosyopatlık öyle seviyelerde ki, tecavüz, taciz, şiddet, hırsızlık gibi olaylar Kinyas ve Kayra için son derece sıradan, nefes almak gibi temel bir ihtiyaç .  Annelerimizin görürsek koşarak uzaklaşmamızı tembih ettiği kötü adamlar onlar işte. Hayattan zevk almıyorlar,  dolayısıyla belli bir amaçları da yok. Kitabın genelinde olduğu gibi, ilk bölümünde, “ Kinyas, Kayra ve Hayat” da da kara bulutlar çökmüş durumda.

 Daha sonraki bölümlerde, bu karanlığa dalıp olayın temeline iniyor Hakan Günday. Kinyas ve Kayra’nın geçmişini, rahatsız edici bir şekilde önümüze seriyor. Bunu yapıyor çünkü Kinyas ve Kayra’nın yolları çoktan birbirinden ayrılmış. Artık iki eksik, iki yarım adam olarak devam ediyorlar yollarına. İki bölüm var, Karya’nın yolu ve Kinyas’ın yolu. Hepsinde diğerini arıyor gözlerim okurken, ancak aradığım şeyi bulamıyorum, zira ikisinin yolları da çoktan çizilmiş ve bu yollarda birbirlerine yer yok.

    “ Bak Kayra, biz herkes olduk. Kendimize en büyük acıları ve zevkleri tattırdık. Ve artık ölüyoruz. Bunu fark etmiyor musun? En yukarıdan en aşağıya düşüyoruz. Ve yeri öpmemize çok az kaldı. Başladığımız yere dönmeden, yani sermayemizde ve hafızamızda, sadece ismimiz kalmadan hatırladıklarımızı yazacaksın. İnsanlığımızı, ahlakımızı, dünyayı çok uzun zaman önce yok ettik…” diyor Kinyas, kitabın bir bölümünde. Kim bilir, belki de Hakan Günday’ı 17 yaşında bu romanı yazmaya iten temel sebep de budur.

 Toparlamam gerekirse, yeraltı edebiyatı düşünüldüğünde bence zirveye oynayan bir roman. Ancak psikolojinizin kaldırabileceği bir dönemde okumanız daha faydalı olur, çünkü kurgusu dolayısıyla karamsarlığa, melankoliye itilebileceğiniz bir eser Kinyas ve Kayra.

Kinyas Ve Kayra


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.