Kime Ne

0
320

 Bazen “bana ne”,”sana ne”,”kime ne” diyemediğimizden bu hayatı kendimize zorlaştırırız.- Bu durum bizim gibi duygusallara özel mi? Kesinlikle değil. En ruhsuz insanın bile bu “ne”li durumları kullanamadığı zamanlar vardır.- O sebeple dinlediğim en anlamlı şarkılardan biri “Haydar Haydar”dır. – Can Gox ve Neşet Ertaş yorumlamasını ise daha bir severim.- Başkalarının idrak edemediği ya da bizim uygulayamadığımız en temel kime ne bu şarkıda bulunmakta. “Günah benim kime ne?”, ”O yâr benim kime ne?”.

 Sorgulayalım gerçekten de “Bu durum onu ilgilendiriyor mu?”, “Beni ilgilendiriyor mu?”, “kime ne yahu?”. Bu kafamıza göre yaşayalım, canımız ne istiyorsa yapalım, etraf umrumda değil demek değil. Bu ne kadar ilgilendiriyor sorgulayışı sadece. Biraz gözlemleme, biraz mantık, biraz da empati yeter bu sorgulayışa.

 Baskılamaya, ayıplamaya hazır bünyeleri olan insanlar var bu dünyada. Şu an sayıları az değil ama her geçen gün azalmakta. Asıl onlar en kısa sürede yapmalı bu sorgulamayı. Sonuçta mobese kamera görevi görmekte zor olmalı. Yaşayan açısından da zor. Bunun farkındalığında denmiş bence şarkının “Kâh çıkarım gökyüzüne/Seyrederim âlemi/Kâh inerim yeryüzüne/Seyreder âlem beni” sözleri.

 Kısaca hayatı, hayatımızı kolaylaştırmak için ne kadar ilgilendiriyor sorgulayışı yapalım, yaptıralım. “Bana ne, kime ne” diyelim arada. Tersi boş yere yorgunluk.

Kime Ne


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.