Kimdir Kızılderililer

0
698

bu Kızılderililer..Her ne kadar biz onları Amerikalı olarak bilsek de aslen Asyalı’dırlar.Asya’dan Amerika’ya geçmişler ve orada yaşam sürdürmüşlerdir.Gruplar halinde göçe başlayan Kızılderililer aslında dil,kültür ve din farkı bulunan bir yapıya sahiptir.

Redskin (yani Kızılderililer) ingilizce olarak böyle adlandırılıp çevirisi her dilde böyle kabul edilse de aslen İspanyolca adlandırılmış bir çeviri niteliğindedir.Çünkü Kristof Kolomb Amerika kıtasında ilk ulaştığı nokta olan Karayipler’i Hindistan sandığı için buradaki halkı da Hint olarak nitelendirmiştir.

Farklı gruplardan oluşan Kızılderililer dini inanç yönünde ufak farkları olsa da benzer bir tapınma biçimleri vardır.Benzerliklerin diğer bir türü ise ‘Şaman’ veya ‘Şifacı’ denilen ruhlarla ilişki kurabilen seçilmiş kişilerin olmasıdır.Acı çeken insanlar için çeşitli ritüeller  uygulanır.

Yine Kızılderililer doğayı ve doğadaki varlıkları kutsal kabul ederler.Batıl inançları çok yaygındır.Kızılderililer dansı büyük bir ritüel olarak kabul ederler.Dansı her alanda kullanırlardı.Savaş da ölen ruhların ardından ve hasta insanlar için şifa amacıyla.. Müzik de diğer önemli ritüellerin başında gelir.Önce söz başlar ve sonra müzik sözleri takip edecek şekilde bir müzik ritüeli vardır.En çok davul,zırıltı ve flüt kullanılır.

Navajo inancına göre kum boyama Kızılderililer için diğer önemli unsur olmaktadır.Pek çok farklı materyali kullanarak kumdan düz bir tabana resimler yapmışlardır.

Diğer bir batıl inançları ise Rüya Kapanı özellikle yeni doğmuş çocuklar için başlarına asılan ve onların iyi bir uyku uyumalarını sağlamak ve kötü rüyalardan koruduğuna inanılırdı.Çünkü rüyaları geleceğin habercisi olarak kabul eder ve kişilerin kötü rüya gördüklerinde kötü şeyler yaşayacağını yollarını ve izlerini kaybedeceğine inanılırdı.

Kızılderililer konuşurken kullandıkları dil genellikle tek tek kelimeler şeklindedir.Cümle kurmak yerine tek tek kelimeyi söyleyerek konuşurlar.

Kızılderililer Atasözleri

  • Son ırmak kuruduğunda,son ağaç yok olduğunda,son balık öldüğünde;beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacaktır.
  • Yanlışı gören ve önlemek için elini uzatmayan,yanlışı yapan kadar suçludur.
  • Kendini,kendin için ara başkalarının senin için yol çizmesine izin verme.Bu senin yalnız senin yolun.Başkaları seninle beraber yürüyebilir ama senin için yürümez.
  • İnsan tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır.
  • Dur! Dinle! hep konuşursan hiçbir şey duyamazsın.
  • Ağlamaktan korkma,zihinde ıstırap veren düşünceler gözyaşı ile temizlenir.

Kimdir Kızılderililer


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.