Kemal Sunal filmleri ve toplumsal yapı

0
500

’ın , geçmişimize ayna tutmak istersek, bize birçok ipucu verecek olan kült yapıtlardır. En çok göze çarpanları “kibar feyzo, çöpçüler kralı, yüz numaralı adam” olarak belirleyebiliriz.

Filmlerinin birçoğunda Aziz Nesin gibi usta yazardan faydalanması filmlere bir değer daha katıyor. Ekibi ile yapıyı, sorunları, görüleri çok güzel bir biçimde ele alan Sunal. Filmleriyle dönemin yapısını eleştirmeyi, halkı bilinçlendirmeyi kendine görev edinmiştir. Bunu toplumun tamamını etkisi altında bıraktığı söylenemez. Güler yüzlü saf karakter olarak karşımıza çıksada, birçok filminde temelde Türk halkını hedef alarak göstermeye çalışmıştır. Bakınız dönemin “ağalık” sistemini Kibar Feyzo filmi ile gösteren Sunal. Bu yapıya karşı bir direniş başlatmıştır. Dönemin yeniliklerini köye getiren Feyzo ağalık sistemine bir başkaldırış göstermiştir. Bunula beraber günümüzü döner isek yapının hala sürdüğünü sadece şekil değiştirdiğini biraz okuma ve araştırma yaparak görmemiz mümkündür.

Günümüzün bir eksiğide Sunal gibi halkı anlayan, halın dili olan sanatçılardan yoksun olmamızdır. Unutmayalım ki sanat toplumun dilidir!

Kemal Sunal filmleri ve toplumsal yapı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.