Kayboluş

0
310
çöl ve yıldızlar

…Çölü, tarih bilinmiyor

Nerede olduğunu bilmiyordu artık. Hiçbir şeyin olmadığı bir yer . Uçsuz bucaksızlığın derin uçurumunda savrulmakta adeta bir rüzgar gibi. Nasıl geldiğini hatırlayamıyor.

Bir vakit düşünürdü kendisini şu an özleyen, hatırlayan biri var mı diye, bununla avunur, yaşamaya onu özleyen bir insan için devam edebileceğini özümserdi. Ancak zaman kavramı ortadan kalktıkça zihninde unuttu tek tek insanlarını, sevdiği ya da nefret ettiklerini. Yok olmakta olduğunu hissediyor. Bedeni kopacak bir ip kadar, kaburga kemikleri dışarı çıkacak neredeyse, yüzüyse vahşi bir hayvan, burnuysa bir kanca kuş gagası sanki. Açlıktan şiş duran göbeği de bir kuşun gövdesi gibi ve o şiş göbeği taşıyan ince bacakları da.

Durdu. Kendini kumlara bırakmaya karar verdi. Uzandı. Bir şeyin gelmesini bekliyor gibi. Yaklaşan bir ses. Gittikçe çoğalmakta sesler, birden fazla olmalı. Kafasını kaldırıp bakmaya bile yeltenmiyor. Geldiler.

1.Kuş:Çölde güneş çok farklıdır.

2.Kuş:Kimi zaman altında yok olursun, kimi zaman tekrar doğarsın.

Yok oluş.

3.Kuş: Doğduğunda fırtına seni alıp götürürse korkma, yolculuk şimdi başlıyor.

Yeniden Doğuş.

4.Kuş: Bizlere şimdi eşlik ediyorsun. Daha yakınsın güneşe. Kardeşiymişçesine süzül ışığının altında.

Korku.

  1. ,2., 3. ve 4. Kuş: Korkma, biz senin yanındayız. Daima birlikte süzüleceğiz göğe.

Kozmopolit bir şehir, ..17

Balkonda oturuyordu kadın. Küllük sigara dolu. Bir tane daha yaktı. Tek başına düşüncelere daldığı bir an. Onu özlediğini fark etti. Unuttuğunu sanmıştı, hatırladığını fark ettiği anın şaşkınlığında. Gözleri yaşarıyordu, göz yaşlarını da söndürmek isterdi küllüğünde sigara gibi. Bir ses duydu. Bakıyor ki bir kuş konmuş balkonunun kenarına. Sarı tüyleri güneş gibi parlıyordu ve kuş sanki ona bir şeyler söylüyordu. Şakıması o kadar hoşuna gidiyordu ki, o melodiyi içine çekmek istiyordu fakat bir duman olarak üflemektense içinde saklamak istiyordu onu. Kadın kuşu eline almaya yeltendi. Kuş gitti.

Yazar: Simay Toy

 

Kayboluş


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.