Kariyer Planlamasında Yapılan Hataları Önlemenin 6 Yolu

0
436

yapan birçok insanın, kariyer hayatı planladığı şekilde ilerlemiyor. Kiminin büyük patron olma hayali, çalıştığı işte terfi hayali, eğitim hayatında başarılı işlere imza atma hayali vardır. Ancak, çok az bir kitlenin hayaline ulaştığı bir gerçek. Başarı öyküsü anlatılan, belirli insan sayısı var. Hayali kurulan başarıya ulaşmak için yapılan yanlış başlangıçlar, hatalara karşı yapılan tekrar başlangıçlar, hayatın getirmiş olduğu gerçekler, birçok hayalin sönüp gitmesine neden olmuştur. Peki, büyük başarıya adım atmak için dikkat etmemiz gerekenler neler? Bilgi çağının, internet bilgeliğinin, bu kadar yüksek olduğu bir dönemde, kariyer konusunda yapmaktan kaçınmamız gereken hatalardan kısaca bahsetmek istiyorum.

  1. Kariyerinizin dümenine geçin – İnsanların büyük çoğunluğu kariyer planlamasını yaparken, garantili ve rahat bir iş hayal eder. İnsanlar zorluklar ile karşılaşmadan, başarının üst basamağına çıkmak ve başarılarının tadını çıkarmak ister. Bunu belli bir zaman yapmanız mümkün; ancak kendinizi geliştirmeyi bıraktığınız an, kariyerinizde hızlı bir düşüş yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Değişimlere açık olmanız, kariyerinizin kontrolünü kendi elinizde tutmanıza yardımcı olacaktır.
  2. Yeniliklere sırtınızı dönmeyin- Kariyerinizi sıradanlıktan kurtarmanızın temel yollarından biride, yeniliklere açık olmanızdan ve yaptığınız işle ilgili yeni yollar öğrenmenizden geçer. Her yıl düzenli olarak, gelişmeleri takip edip, yeni uygulamalardan, yeni araçlardan, programlardan haberdar olmanız, kendinizi bu yönde güncellemeniz kariyerinize fazlasıyla olumlu yansıyacaktır.
  3. Köprüleri yıkmayın- Çalıştığınız bir işten ayrıldığınızda, genellikle geride bıraktıklarınızdan kaçmak istersiniz. Ayrıldığınız işe ait ne varsa yakmak istersiniz. Yalnız gerçek şu ki, gelecek kariyeriniz için neye ihtiyacınız olacağını asla tamamıyla bilemezsiniz. Yeni kariyerinizde ilerlerken, tekrar birilerine ihtiyaç duyabilirsiniz. O yüzden, biten kariyerlerinizden geriye kalan köprüleri kesinlikle yıkmayın.
  4. Tutkularınızdan vazgeçmeyin- Hayatınızın büyük bir kısmında farklı tutkularınız olmuştur. Birçoğundan da vazgeçmişsinizdir. Kariyer planlamanızı yaparken, göz ardı etmemeniz gereken en önemli kısımlardan biri de, hayat tutkunuzdur. Hiç kimse, kariyerini sadece faturalarını ödemeye yönelik planlamamalıdır, kariyerinde bundan ibaret olduğu fikrini benimsememelidir. Sevmediğiniz bir işte çalışmanız, hem işin kalitesini düşürecektir hem de sizin motivasyonunuzu düşürecektir.
  5. Maaşınızı Konuşun- Kariyer dünyasında en çok istismar edilen konulardan biride, emeğinizin karşılığını tam olarak alamamanızdır. Bir işe başlarken, maaşınız ve tazminatlarınız konusunda kesinlikle konuşup, sözleşmeye bağlamalısınız. Başlayayım da sonrasına bakarız düşüncesi, kariyer yolculuğunda yapılan en büyük hatalardan biridir. Çalışacağınız işte, para konusunu konuşmamanız, işi daha ucuza yapacağınız düşüncesinin oluşmasını sağlar.
  6. İş Hayatınızla- Normal Yaşantınızı Dengeleyin–  Kariyer yolculuğunun sonuna gelen birçok insan, geriye baktıklarında yaptıkları en büyük hatalardan birinin de kariyer planlamalarını yaparken normal yaşantılarını göz önünde bulundurmamak olduğunu söylüyor. Kariyeriniz için adım atarken, normal yaşantınızda ki sorumluluklarınızı unutmayın. Kariyer hedefleriniz net ve somuttur, hayatınızda ki hedefler ise daha çok belirsizdir. Kariyer basamaklarını çıkarken, hayatınızda olması gerekenlerden vazgeçmemeye dikkat edin. Aradaki dengeyi sağlayama gayret gösterin.

Kariyer Planlamasında Yapılan Hataları Önlemenin 6 Yolu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.