Oyunculuk serüvenim boyunca hocalarımın bana öğrettiği kadarıyla sizlere aktarmak için bu konuyu ele aldım. Sahneye çıktıktan sonra, daha doğrusu adım atar atmaz huyumun da, suyumun da değiştiğini fark ettim. Bazen sosyal medyadan soru soran kardeşlerime de yardımcı olmak açısından bu soruyu cevaplamak istiyorum. Oyuncu olmak istiyorsanız eğer “oyuncu mu olmak istiyorum, yoksa ünlü mü olmak istiyorum?” sorusunu da kendinize bir sormanızda yarar var. Tabi bu durumu zamanla kendinizde fark edeceksiniz. Konservatuvar yıllarında hocalarımız Müşfik Kenter hocamıza sormuşlar: ” Hocam iyi bir karakter çıkarmak için ne yapmamız lazım, nasıl bir yol izlememiz lazım?” diye. Ustamız çok güzel cevaplamış; “İnsan gibi. Onunda dertleri, sevinçleri, hüzünleri, sıkıntıları var. Onlar gibi düşünürseniz doğru bir çözüm bulursunuz.” demişti. Bir sözü hiç aklımdan çıkmaz, “Her evin bir hikayesi vardır.” İşte biz bu tavsiyeleri hocamızdan dinledikçe kendimize ve oynayacağımız karaktere bir yol çizmemize sebep olduğunu söyleyebilirim.
Tabi birçok hocalarımızın söylediği o kadar güzel sözleri var ki burada anlatmak yetmiyor, gerçekten yaşamak lazım. Oyunculuk mesleğinde en önemlisi kendiniz olmalısınız, doğal davranmak zorundasınız, empati kurmak zorundasınız. Size bir tavsiyem mutlaka tiyatro kitabı, felsefe kitabı, psikoloji kitaplarına mutlaka yoğunlaşın. Oyunculuk yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren, mutlaka sahneye çıkın. Sahne tozunu yutarak bu serüvene adım atabilirsiniz. Gözlem yapmaktan, hata yapmaktan asla kaçınmayın. Çünkü oyunculukta istiyorum demek ile gerçekten istiyorum arasında dağlar kadar fark var.
Hayatta her zaman gerçekten isteyenlerin arasında olun. Pişman olmazsınız. Son olarak da mütevazi olmayı elinizden kaybetmeyin.

SEVGİLERİMLE