kar yağmış taş mektebe

0
246

En sıcak sabah; tipiyi andıran sıklıkta bir kar. Gökyüzü barışı temsilden çok mahremiyete bürünmüş, camdan bir kafes ve hapis bedenler. Yükselse serçem çarpar öfkenize ve ufalanır yüreğime. Dayanamaz elbet hiçbir uçurtma tutsak gökyüzüne.

Bu yavruların bakışlarından daha sıcak sabahta taş mektep kar altında, eller kalem tutamaz gayri. Değil engel elbet ve tabii cahil de kalamaz hiçbir ana kuzusu. Serçem döner gelir, toprağa giden her yavru için bir daha ufalanır yüreğime. Garip anamın dökülen hiçbir gözyaşı eritemez karları.

Dün serçem dönmedi yüreğime, taş mektepten gören olmamış. Karlar altında bir kalp duyduk dedi delikanlılardan ikisi, üçü. İnanmam…

İnanın bana ben bu karlar altında kalmış hiçbirine inanmam.

Biziz karlar altında çırpınsak serçe misali çıkarız aydınlığa yok, biziz karlar altında. İnat ederiz belki  taş mektep yıkıldığı vakit çıkmaya. Ancak bilir yavrular onlar oldukça yalnız yağan bir iki kar, dolu.

Hiçbir ananın avcunu dolduramayacak kadar dolu. Yemeniler sıyrılmış ıslak uçları. Erir gider belki hem doğa hem ölü canlar. Yavrular hep burada. Biz karlar altında sineduralım, kulaklar sağır misali belki biraz ama yıkılmaz o taş mektep yavrular sağ kaldıkça. Cam kafes başımıza yıkılmazsa uçup gider yavrular en uzak göğe değil toprağa, ne çare…

Geldi serçem dün sabah yalnız bu kez yüreğime ufalanmadı, bir dost eli olmuş kondu omzuma. Taş mektep önünde sinen bizlerden daha emindi gelecekten ‘Al yavruları, elleri kaleme hasret tüm yavruları al; taş mektebin cahil çukuruna düşenleri kurtarıp temelleri sağlamlaştıralım.’ Mektep önü pusular çözüldü utançtan, mahmuruz da tabi. Gözlerim kamaşıyordu karın yağışından ben ufalandım bu kez serçemin kanatlarından aka aka yüreğine.

En sıcak sabahına asıl şimdi uyanacak taş mektep, cahillikten pek ırak. Analar buruk biraz uçup giden yavrular koca adam ve sapasağlam kadınlar olur gözler taş mektebi. Doluyor artık avuçlar gurbetin gözyaşlarıyla değil, yüreklerindeki gururla.

YORUM YAZ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.