KALBİN ŞARKISI

KALBİN ŞARKISI

Şarkıların özel güçleri olmalı. Ne vakit bir şarkı açsam melodisi hikayesine sürüklüyor. Ruhuma anıları hatırlatıyor. bazı şarkıların güçleri anlamları kadar ağır oluyor. Yeri geliyor insan altında eziliyor.

Bir kokular bir de şarkılar insanın ruhunu yarıda bıraktığı yerlere götürüyor. Kalbini diyar diyar geçmişinde gezdiriyor. Bir şey yaşamasan dahi hissediyorsun. Kalıplaşmış ve katılaşmış kişilere, acımasızlaşmış ve kalbi yaşlanmış kişilere müzikler dinletilmeli mazisi koklatılmalı. Ona duygularını geri vermeli. Yeniden yaşatmalı yaşama tutunmasını sağlamalı.

Bazı şarkılar vardır sizi uzay boşluğunda pervasızca sürükler. Korkunç bir bataklık gibi içine çektikçe çeker. Bazı şarkıların yükü ağırdır bazı yürekler gibi.

Çatı katına çıkmış deli cesaretle savrulur rüzgarın uğultulu esintisine. Şarkılar yürekliler için derin ve değerlidir. Unutmaya çalışmaz yürekli insan ara ara anımsar, anımsatır kendine kendi benliğini.

Geçmişi silmek, kendini eksiltmek; parçalarını ulu orta yere devirmektir. Adicedir biraz. Kendisine saygısı olmayanlar yapar. Kurtulmak ister kaldıramadıklarından. Güçlü gözükme isteğinin gazabıdır bu da. Oysa en yalnız ve en güçsüz onlardır. Kalpleri küflenmiş incirlerle kaplıdır. Şarkıların derin gücünden kaçar ve dinlemez, unutmayı and içer. Fakat bilmediği bir şey vardır. Unutmak kendini yok saymaktır. Unutmak için yaşanacaksa yaşamanın ne anlamı ne önemi vardır?

Yaşam hayata tutku ile sarılmaktan geçerken sırtını dönenler nasıl tutunacak yer bulacaktır? Yaşamak bu kadar zor ve yürek isterken unutmayı içlerinde can bilenler korkaklığın vefasını derinlerde tadacaktır. Ne yazık korkak insanlara, gün gelecek asla hatırlanmayacaklardır. Bir şarkının konuk oyuncusu olmakla kalacaklardır. Kendi hayatlarında da olduğu gibi uzak boşluğunda yalnızca kaybolacaklardır. Korkak insanlar kaybolmaya mahkumdur, yaşamayı bilmez. Yaşamı bilmeyene incir bile emanet edilmez. Onların kalpleri inciri bile küflendirir. Bir inciri dahi canlı tutamayan yürekleri, nasıl olur da başka yüreklere değer, dokundurur güzlerini?