Kadının Tarih Boyu Süren Varoluş Mücadelesi

1
735

IMG_20180508_110323-169x300

Bu kitap benim ilk tanıtım kitabım olacak. İlk tanıtımımı da, kadını konu alan bir kitap ile yapmak istedim.

Merak edenler için kitabın içeriği ile ilgili hemen açıklama yapayım. Son dönemde kadın ve kadına değer ile ilgili çok fazla bilinçlendirme çalışması yapılmakta olup, kadına karşı yanlış tutum ile ilgili bir çok bilinçlendirme politikaları izlenmektedir.Bu bilinç ile ele alındığı anlaşılan, yine kadını ele alan bu kitabın farkı, kutsal kabul edilen kitaplar üzerinden bilimsel açıklamalar yapıyor olmasıdır. Çoğunlukla objektif bir dille ele alınmaya çalışılmış olan bu kitap, kadın ile ilgili yanlış zihniyetin kaynağına ulaşmaya çalışmaktadır.

Kitabın adından da anlaşılacağı üzere kutsal kitap olarak adlandırılan, ilahi kaynaklı olduğu kabul edilen 4 kitabın içerisinde bulunan kadın algısını gözler önüne sermektedir.

Başlangıcında din ve dinin mahiyeti ile ilgili açıklamalar yapılmaktadır. Ardından tarihsel sıra göz önünde bulundurularak kutsal kitapların içerisindeki kadın ile ilgili konuları bir bütünlük içerisinde ele almaktadır.

Tahrif edildiği veya insan eliyle üzerinde değişiklikler yapıldığı kabul edilen Zebur, Tevrat ve İncil’in tarihsel olarak ele aldığı ve tamamen dönem şartlarında değişiklikler yapıldığı, o dönemin kurallarına dayanan ancak geleceğe hiçbir şekilde yansıtılamayan kadın algısını, yine tamamen kutsal kitapların içerisindeki cümleler ile açıklayarak kadın ile ilgili yanlış tutumun derininde yatan ataerkil toplum anlayışının olduğunu bütün çıplaklığı ile yansıtılmaktadır.

Kur’an ile ilgili bölümde ise evrensel bir yaşam algısını çoğunlukla objektif olsa da öznel yargılardan da yararlanarak kadına asıl verilmesi gereken değer ele alınmaktadır.

Kadının ikinci sınıf bir varlık olmadığını erkek ile aynı özden yaratıldığını, yaratılış bakımından aralarında zaman farkı olmadığını, kadına şiddet ile ilgili olduğu ifade edilen ayete ataerkil zihniyet ile ve tamamen israiliyat bilgisi ile ayetin gidişatına tamamen ters olan bir anlam verildiğini bir takım deliller açıklanmaya çalışılmaktadır. Uydurma rivayetlerin İslam dinine hangi açılardan empoze edildiği ele alınmaktadır.

Kur’an’daki kadın ile ilgili ayetlerin çarpıtılarak anlamlandırıldığını veya ayetlerin  önceki döneme ait zihniyet ile ele alındığını ifade ederken de Kur’an ile delillendirme yaparak yanlış algı düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Bazı kısımlarda eksik bilgiler bulunsa da, ele alınan konular bakımından da ele alacak olursak,  birkaç güncel konu ile sınırlı olsa da okunmaya değer bir çalışma olduğunu söylemek isterim. Konuları ele alışı ve kullandığı dil bakımından herkes tarafından anlaşılabilecek şekilde yazılmıştır. Okunmasını tavsiye ederim.  🙂

1 YORUM

YORUM YAZ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.