Kadına Şiddet SUÇTUR!!

0
516

Thomson Reuters Foundation’ın 2011 yılı raporuna göre kadınlar için en tehlikeli ülkeler sırasıyla;Afganistan,Konga Demokratik Cumhuriyeti,Pakistan,Hindistan ve Somali olarak yer almıştır.Bu bilgi neyi değiştirir derseniz,Hiçbir şeyi! Eğer bir kadınsanız her an her yerde şiddete maruz kalabilirsiniz.

Kadına şiddetin fazla olduğunu bu ülkeleri liste başında görmek beni şaşırtmadığı gibi bu yazısı okuyan hiçbir okuyucuyu da şaşırtmamış olacaktır.Bakalım Avrupa’da oranlar nedir? Avrupa Birliğinde yapılan bir araştırma sonrasında her 10 kadından 1’in 15 yaşından bu yana bir tür cinsel taciz mağduru olduğunu;her 20 kadından 1’in tecavüze uğradığını ortaya çıkardı.Bu bilgi neyi değiştirir derseniz,Hiçbir şeyi! Evet belki bu oranlar çok değil daha huzurlu yada iyimser bir tablo karşımızda olabilir ama..Şöyle düşünün turist olarak Avrupa dasınız ve şiddet yada taciz olayı yaşadınız? Suç oranı düşük ama siz bu durumla karşı karşıya kaldınız.Ne değişir?Hiçbir şey!Çünkü bu oranlar bir şey ifade etmez suç suçtur!

Gelelim ülkemize; ülkenizde doğup büyüdüğünüz aynı dili konuştuğunuz aynı kültürü paylaştığınız ülkenizde yine yalnız ve çaresiz kaldığınızı düşünün!? Maalesef 2018 yılının ilk 10 ayında Türkiye’de kadına uygulan şiddet en az 203 kadın erkek şiddeti sebebiyle yaşamını yitirmiştir.

Ülkemizde kadınların en az üçte birinin fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kaldığı belirtiliyor.Ve yine araştırmanın en dikkat çekici kısmı ise kadınları sadece yüzde 11’i bunu resmi kurumlara bildiriyor ve yüzde 11’lik bu kısım sadece evli kadınlardan oluşuyor.Dolayısıyla şiddete maruz kalan kadınların sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor.

Kadına Şiddet SUÇTUR!!

2010 yılından 2017 yılına kadar kadına yönelik şiddet davalarında gözle görünür artış söz konusu.İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre Türkiye’de her 4 saatte 1 kadın tecavüze uğruyor veya erkek şiddetine maruz kalıyor.Her 10 kadından 3’ü ise hayatında en az 1 kez telefon arama,kısa mesaj,mektup yada e-posta yoluyla taciz ediliyor.

Evet 2 gün sonra Dünya ,bir çok marka indirim yaptı, bir çok kurumda o gün için bizlere çiçek verecek.Belki ama belki toplu taşımada kadın olduğumuz için bize yer verilecek.Ne önemi var?Hiç! Gelecek yıl bu oranlar azalmış olacak mı? Umarım tersini düşünmek bile istemiyorum.Ama umutluyum,değiştirmek istediğim dünyanın bir parçası olmak istiyorum.Kadına şiddetinin her türlüsü SUÇTUR!!!

Kadına Şiddet SUÇTUR!!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.