Kadın

0
50

Gözlerimizi 28 mayıs 2020 sabahına bir kadın cinayeti ile açtık. Haberi gördüğü an milyonlarca kadın kör olmak, sağır olmak istedi. Onlardan biriyim ben. Bir kadının, bir annenin, hayalleri olan bir insanın ölümüne şahit olmak istemedim. Bilmek istemedim. Bilip sadece bu yazıyı yazmak ile yetinmek istemedim. Yarın acaba ölen ben mi olacağım demek istemedim bu sefer. Her seferinde gündemde bir iki gün kalıp sonrasında unutulan bir kadına daha üzülmek istemedim. “Adalet adalet olsa bunlar olur muydu? Bu insanların sesi duyulsa, susanlar konuşsa, görmezden gelenlerin gözleri bir kez olsun açık olsa bunlar olur muydu?” diye düşünmek istemedim bugün.

Binlerce insan geçen her saniyede acıyı, korkuyu ve çaresizliği hissetti. Şiddet gören, tehdit edilen, tecavüze uğrayan ama sesi bize ulaşmayan, bilmediğimiz ve yetişemediğimiz binlerce kadın… yaşadıklarını kaldıramayıp intihar etmeden, babası erkek arkadaşı var diye öldürmeden , akşam eve dönerken tanımadığı bir insan tarafından bıçaklanmadan, eski kocası tarafından çocuğu önünde boğazı kesilmeden ve ölmek istemiyorum diye yalvarmadan önce hissetti bunları. Saygı değer okuyucu bir önceki cümlemi okurken sen de hissettin bunları. Ölmek istemedin. Anıt sayaçta adı yazan 83 kadın ve daha niceleri de istememişti.

Kadınlar dalından koparılan bir çiçek değildir. Kök salan bir ağaçtır. Bir anne, bir öğretmen, bir doktordur ve kendi ayakları üzerinde duran, dilediği gibi yaşamak isteyen bir bireydir. Onların yaşama hakkını elinden alma lüksü kimseye verilmemiştir. Sahipli değildir kadınlar. Çocuk yaşta evlendirilip, kendi oyun yaşında anne olmak zorunda değildir. Çocuk yapmak zorunda da değildir. İstemediği bir adam ile evli kalıp, her türlü şiddete maruz kalmak zorunda değildir. Namus değildir kadın. Kendi başına özgür bir bireydir. Kadın kadındır, namus babandır. Kadın bir candır ve bu dünyada hiçbir can bu kadar hiçe sayılmamıştır. Bu kadar değersiz kılınmamıştır. Hiçbir can için bu kadar acı ve korku dolu bir sessizlik olmamıştır.

Sen hayattasın. Hep hayatta kal ama onları da unutma. Onlar için konuş, duyur sesini. Anlatabildiğin herkese anlat bu zulmü. Kapama gözlerini, tıkama kulaklarını.  Bu dünyayı sen mi değiştireceksin diyenler sussana kadar susma. Evet bu dünyayı sen değiştireceksin, ben değiştireceğim. Bu yolun sonunda ben hayatta kalacaksam ve hayatta kalacaksa binlerce kadın yerle bir olsun dünyanız. Biz yaşamak istiyoruz!

Kadın


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.