KAÇAN GÜLE DUYULAN KİFAYET

0
35

KAÇAN GÜLE DUYULAN KİFAYET Gül çiçeği simgelemiyor sadece. İçimizdeki emeği, ilgiyi, sevgiyi, sadakati simgeliyor. Bir şeyin başka bir şeye duyduğu ve yaptığı her şey… ne çok şey kullandım. Gayet kifayetli kullanabilirdim oysa. İnsan diyebilirdim mesela. Ama hayvan hayvana daha sadakatli. Hayvanın gülü, insanın gülünden daha kıymetli.            ( Çünkü körü nefsi yok hayvanın. ) Eşyalar bile birbirini tamamlıyor çoğu zaman. Onların gülü de daha bir farklı sanki.

 

Gülün kaçanı olur mu? Sadakatsiz gül mi olurmuş? Yanlış var. Çok su her çiçeği öldürür. Gül ölmemek için kaçtı. Fazla emek, fazla sevgi, fazla.. , fazla.. , fazla.. Çok geldi, daraldı ve verilen emeğin önemini ortadan kalktı. Bir şey bir kez yapılınca kıymetli olur. GÜLE DUYDUĞUM KİFAYET DEĞİŞTİĞİNDE ANLADIM.

 

Ama ben ne yazık ki ne bir hayvan, ne de bir eşyaydım. İnsan olduğumu belli etmem gerekti. Kıymetini en düşük hisler çerçevesinde indirdim.

 

Karanlıkta tuttum, içimdeki güneşten sakındım onu. Gönlümde kuruttum. Açtığımda kutuyu hala kokar mis gibi. Ama sesi soluğu çıkmaz. Belki bir katilim kendi içimde, belki de intihar etti. Fazla geldi saflık berraklık, alışık değildi bünyesine.

 

Benim gülümün rengi MORdu. Şöhreti içindeydi. Ben ne parayı, ne ünü bildim şöhret diye. Benim gülümün şöhreti tebessümündeydi.

 

Kurusa da, bir daha eskisi gibi olamayacak olsa da hala en kıymetlim. İlk göz ağrım, tecrübesiz ve saf halim. Değişmeden önceki son duruluğum. Mürdüm moruna dönüştü. Parlak halini matlık aldı. Saf haline zehir bulaştı. Gördüklerim hayal kırıklığıydı. Benim gülüme duyduğum kifayet zamanında ve yerinde bambaşkaydı.

 

Kaçan gülüm benim, hala bir işe yarar. Bana yazı yazdırmayı başarır her defasında. Kuraklaşsa da kelimelerim, boşalsa da zihnim aklıma geldi mi bir defa zehri kandan gelen mürekkebim eski sayfaları aralar da yazıverir, dolduruverir boşlukları.

 

Güle duyulan kifayet değişse de anlamı baki kalır işte. Ne de olsa ben besledim, baktım ona…

 

 

KAÇAN GÜLE DUYULAN KİFAYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.