Kabuğun İçini Beğenmek

0
91

 Bir insan hayatının şekillenmesinde, en büyük etkilerden biri beğenilme arzusudur. Küçük yaşlardan itibaren yapılacak hareketler bu süzgeçten geçirilerek yapılır . 

   Giyilen kıyafetler , dinlenen müzikler , okunan kitaplar vb. çoğu zaman bir başkası veya başkaları tarafından beğenilir mi kaygısıyla şekillenir ve bu durum kişinin kendi isteklerine verdiği değeri azaltır. Alışverişe çıkarken genelde yanında bir arkadaş veya aileden biriyle gitmeyi sever çoğu insan , bir kıyafeti beğense bile yanında ki kişinin beğenip beğenmemesi onun bir sonraki hamlesini daha çok etkiler. 

Bu durum yapılan işlerde de geçerlidir: Bir sabah uyanırsınız ve aklınıza bir fikir gelir , çok da hoşunuza gider ancak bu fikri sadece sizin beğenmeniz yeterli gelmez. Hemen bir dostunuzu ararsınız ve anlatırsınız aklınızdan geçenleri, beğenirse yapmaya başlarsınız ama beğenmezse o fikir rafa kalkmaya mahkum olur. 

     Beğenmek mi yoksa beğenilmek mi daha değerlidir ?

Yaptığınız bir hareketi başkaları beğensin diye yaparsanız ve o insanlar beğenirse ,bu sizi ne kadar mutlu eder bir düşünün. Aynı zamanda kendi beğenileriniz doğrultusunda yaptığınız herhangi bir şeyi de düşünün. İlk durumda elde edilecek mutluluk kısa süreli ve ego dolu olacaktır , ikinci durumda ise gerçekten istediğiniz bir şeyi yapmış olmanın verdiği gerçek mutluluk ve özgüven olacaktır. 

İnsan her zaman dışa dönük hareket etmemelidir , bazen kendi içine dönüp ben ne istiyorum veya beni ne mutlu eder gibi soruları sormalıdır kendine. O zaman egositlikten kurtulup özgüven sahibi güler yüzlü bir insan olacaktır. Kararlarını kendi verebilen insan sonuçları ne olursa olsun pişmanlık duygusundan uzak durabilir. Önemli olan aynanın karşısındakine duyulan saygıdır , mutluluğun ve huzurun sırrı kendini sevmek ve saymaktır.

Kabuğun İçini Beğenmek


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.