Joker(2019)

0
689
Önemli not! filmi izlemeden bu incelemeyi okuyorsanız sizi çok cesur bir insan olarak görüyorum ve size saygı duyuyorum lakin eğer filmi izlemeyip okumaya devam ederseniz filmin havası kaçacağından dolayı ne olur en yakın sinemanıza gidin ve filmi izleyip tekrar gelin filmi izleyen kardeşlerimle incelememize devam edebiliriz.

’in bu yıl Oscar adayı olacağından eminim ama emin olduğum diğer konu bu filmin en iyi erkek oyuncu ve en iyi filmi ödülünü alabileceğidir.Peki bu film neyi bu kadar doğru yaptı ve benim bunları düşünmeme neden oldu.

Joaquin Phoenix!Joker(2019)

Film övülmesi gerekiyorsa ve  bu adamı övmeden geçersem benim kalbim kurusun.Öncelikle filmin atmosferine adapte olabilmiş ve filmi taşıyan kilit isim olur yaptığı doğaçlama sahneler ile yada o aklımızdan çıkmayan Joker kahkahası ile her zaman en iyi Jokerler arasında yer alacak yegane oyuncu olur kendisi ayrı olarak bu yıl en iyi erkek oyuncu Oscar’ı bu adamda.

Yan Karakterler

Yan oyuncudan kastım hikayeye etkisi olan oyuncular yani sağda solda gördüğünüz o saçma sapan bakan kişiler değil. Benim belkide bu filmde eksik bulduğum tek konu bu olabilir bir tane örnek vereceğim “Bruce Wayne” karakterini oynayan çocuğa hiç text verilmemiş olacak ki hiç konuşmuyor hatta Arthur yanına çağırdığında gidiyor kendini elletiriypr (Kötü manada değil) yani filmi destekleyen “Yan” karakterler sırasıyla Anne,Murray Franklin,Şu dul komşu ve iki yüzlü Thomas Wayne çünkü bu karakterler Joker’in yani Arthur’un psikolojisini etkileyen karakterler geri kalanı ise Jokerin deliliğine kurban giden karakterler zaten onlara gerek yok.

İşte Joker!

Joaquin abiyi en başında övdüm ve bıraktım birazcık karakteri,davranışlarını,neyi savunduğunu ve ilişkilerinden bahsetmem lazım. Filmin başında gördüğümüz Arthur ile sona yaklaştıkça gördüğümüz Arthur aynı kişi değil o 3 adamı öldürdüğü sahneden sonra Arthur artık kendi yüzünü bir maske olarak kullanıyor ve artık Joker olmaya başlıyor ve sonda bunun artık olduğunu görüyoruz. Arthur aslında deli değil yani tam anlamıyla değil çevresi onu deli olmaya zorluyor ve onu görmezden geliyor zaten filmin sonunda Jokerin savunduğu konuda buydu. Yani babanız sandığınız adam annenize deli size de evlatlık derse sizde kafayı sıyırıp anarşıst bir figür olurdunuz.

Filmin Yanlışları

Evet bu kadar övdükten sonra ne hatası ne yapmış olabilir bu film diye düşünebilirsiniz ama yaptı. DC evreni ile ne zaman bağlantıya geçse bu film hep orada bir kopukluk yaşatıyor ve gerçekçilik yitiriliyor bir başka sorun ise (Yukarıda belirttim) Joker’in psikolojisini etkilemeyen karakterler çok havasız çok boş ne bileyim etki bırakamıyor işte anlayın misal bak Harry Potter’a her bir karakter hikayede bir etkiye sahip olabiliyor yada karaktere yardımcı oluyor burada ne yapıyorlar sadece şehir yanıyor,Polis desen bir tane adamı kovalıyor ama kovaladığına inanmamızı istiyor kısacası bunlar filmin etkisini düşürüyor.

Psikoloji ve Toplum Eleştirisi

Psikoloji dersinde bu film bence ders olarak işlensin hatta ödev verilsin. Şaka bir yana bir karakterin filmin başından sonuna annesinin ölümünden,işten kovulmasına,o dul kadının hiç yanında olmamasına kadar her şey bu adamı etkiliyor zaten bozulmuş olan psikolojiyi alıyor eziyor,parçalıyor kısacası adam oluyor Joker. Kısacası adam neydi bir anda ne oldu.Toplum Eleştirisi bazında film belkide en doğru en gerçekçi toplum eleştirisini yapıyor insanlar sadece zenginler,ünlüler üzüldüğü için ölen yada yara alan kişilere üzülüyor ama sıradan insanlar için üzülmezler çünkü sıradan insanlar hep ölür,yaralanır darp edilir kimse sıradanları iplemez köşeye itilirler.

Peki ya Soundtrackler

Zamane müzikleri seçilmiş harmanlanmış ve ortaya 80lerin nostaljik havasını hatırlatan o güzel Frank Sinatra,Jimmy Durante gibi usta müzisyenlerin şarkıları doğru zaman çerçevesinde ve doğru filmde kullanılmış bunun dışında Guess Who – Laughing adlı şarkıda Joker’i ilk gördüğümüzde çok net ve doğru yerde kullanılmıştı dinlemeniz tavsiye edilir.

Teori!

Evet bu filmden ne teorisi çıkabilirdi diye soranlara bir arkadaşıma çok teşekkür ederim o kendisini çok iyi tanıyor. Arthur aslında hep akıl hastanesindeydi hiç oradan çıkmadı bir arada kısa sahnede Arthur’u deli ceketinde beyaz bir odada kapıya kafa atarken görüyoruz son sahnede de aynısı aynı oda tek fark bu kez psikologla konuşuyor yani bu tüm olaylar (Arthur’un dahil oldukları yani) aslında olmuyor veya başka biri yapıyor Arthur ise bir seyirci ve sadece izliyor olanlara bakıyor. Yada cidden hepsi yaşandı kim bilir yönetmen Todd Phillips’e sormamız gerekiyor.

Puanlama! 

Film belirli bir atmosfer içerisinde iyi ve sinirinizi bozabilecek kadar iyi bir kahkaya sahip. Heath Ledger eğer bu filmi görseydi şapka çıkarır gidip Joaquin’e teşekkür ederdi bundan eminim.Yanlış olanları zaten okudunuz bu filmin en derinden etkileyen olayı toplum eleştirisiydi ve filmin ana mesajı da buydu son olarak bu filme puanım 10/9 ve Oscar’ın bir numaralı adayı

Joker(2019)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.