Japon yazar Haruki Murakami ile tanışma kitabım “İmkansızın Şarkısı”

6
990

Popülerlikte çığır açan “” bende büyük bir hayal kırıklığından öteye gidemedi ne yazık ki.

Bitirmek için kendimi o kadar zorladım ki, günlerce elimde süründü desem yeridir.

Günlük yaşamın gerekliliği olan sıradan fiiller dahi – yemek yemek, su içmek vb. – uzun uzadıya betimlendiği için okuyucuyu yoran ve edebi kaygı taşımadan yazılmış bir kitaptı.

Karakterlerin yaşamları o kadar yavandı ve kurgu o kadar ruhsuzdu ki hikayenin içine bir türlü giremedim. Lakin kitap çok fazla kişi tarafından övüldüğünden yıpranarak da olsa bitirmek için zorladım kendimi. Hikaye yetersizdi, bu nedenle okurken altını çizdiğim bazı psikolojik tespitler bile silinip gitti ruhumdan.

Bir de donuk ve bir o kadar da lüzumsuz bulduğum erotik öğeleri yok mu niteliksiziğin dozu ikiye katlandı resmen.

Derinliği olmayan, zayıf kurgusu ile tam anlamıyla bir zaman kaybıydı bu kitap benim için.

Konusuna değinecek olursam; üniversiteli bir ergenin cinsellik ve aşk hayatını anlatıyor. Kitapta başka hiçbir şey yok. (Çok çok derinde anlatılanlar var ve ben o kadar derine inmeyi beceremediysem biri beni aydınlatsın lütfen.)
Karakterler ya sevişiyor, ya da intihar ediyor.
Ve , intiharın Japon kültürüne göre yaşamın bir parçası olduğunu vurguluyor.
Ayrıca tüm bunlar 68 olaylarının, üniversite grevlerinin şaha kalktığı bir dönemde yaşanıyorken; yazar sadece bir kaç paragrafında üzerinde durmadan olaylara değinip geçiyor.

Yazarın okuduğum ilk ve sanırım son kitabı olacak.

Altı Çizilenler:

Peki, senin sevdiğin yazarlar kim? diye sordum.

– Balzac, Dante, Joseph Conrad, Dickens, diye hemen karşılık verdi.

– Bunlara çağdaş yazarlar denemez.

– Ben de bu yüzden onları ya.” çünkü herkesle aynı şeyleri okuyunca, ister istemez herkes gibi düşüneceksin.” bu da kabalık ve sıradanlık olur.

Arka Kapak:

Bir yolculuk sırasında Beatles’ın “Norwegian Wood” adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo’da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. “İmkânsızın Şarkısı” yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor.
Yazarı HARUKİ Japon edebiyatının aykırı, ama en çok okunan yazarı.
Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği üslubuyla adından çok söz ettiren Murakami’yi dünyaya tanıtan roman “İmkânsızın Şarkısı”.

1968-1970 yılları arasında geçen olaylar, o günün toplumsal gerçeklerini de satırlara taşıyor. Ama romanın odağında bu toplumsal olaylar değil üçlü bir aşk var. Gençliğin rüzgârıyla hareketlenen “İmkânsızın Şarkısı”nı ölümle erken karşılaşan gençlerin hayatı yönlendiriyor. Hiçbir şeyin önem taşımadığı, amaçsızlığın ağır bastığı, özgür seksin kol gezdiği bir öğrenci hayatı…

Ama diğer yanda da yoğun duygular var.İmkânsız aşklar, imkânsız şarkılar söyleten. Hemen hemen her Japon gencinin okuduğu roman anayurdu dışında da çok kişi tarafından sahipleniliyor. Türk okurlar da Murakami’yle tanışmaktan büyük mutluluk duyacaklar.

Künye:

Orijinal adı ve dili: Noruvei no mori, Japonca

Alan: Dünya Edebiyatı

Sayfa Sayısı: 352

Yayın Tarihi: Haziran 2004

Çeviren: Nihal Önol

Yayınevi:

Sevgiler.

Japon yazar Haruki Murakami ile tanışma kitabım “İmkansızın Şarkısı”


6 YORUMLAR

  1. Bu yazarın nesini seviyorlar anlamıyorum. Örneğiniz gibi çocuk su içecek 2 sayfa nasıl içtiğini anlatıyor bir de anlam taşısan bu kadar uzunca anlatılan şey gam yemeyeceğim.
    Yarım bıraktım dayanamadım valla ben.

  2. Bu yazarın almadığı ödül kalmamıştı. Okuyup beğenmediğimde kendimde görmüştüm problemi.
    Yazınızı okuyunca içim eridi inanın bir tek beğenmeyen ben değilmişim yani 🙂

  3. Benim de şu yaşıma kadar(41) nadir olarak yarım bıraktığım kitaplardandır. Yazdıklarınıza baştan sona katılıyorum.

  4. Tüm tespitlerinize katılıyorum. Kitap okumaya yeni başlamış 5 kelimeden oluşan dümdüz cümlelerden fazlasını algılayamayan insanlar beğenenebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.