İnsanlık mı?

0
160

Normalde politik konulardan oldukça uzak biri olmama rağmen sanırım bu konuda kendimi tutamayıp buraya bu satırları yazmaktayım. Aslında politik olduğunu da düşünmüyorum ancak güncel ve insanların çokça konuştuğu; (maalesef) siyasileştirilip politikleştirilen bir olay olmasından ötürü bu tabiri kullanmaktayım. Eğer tam olarak bu yazıyı yazdığım zamanlarda okuyorsanız neyden bahsedeceğimi az çok tahmin etmişsinizdir. Evet, Filistin’e yapılan saldırıdan bahsediyorum.

Saldırının iç yüzüymüş, dış yüzüymüş… Bunların hepsi ama hepsi bana o kadar insanlık dışı geliyor ki! Bir insan hayatı hatta ve hatta çocukların hayatı son buluyor. Bence konuşulması gereken tek şey bu. Benim bu konuyla alakalı ne siyasi ne askeri ne de politik bilgim var açıkçası. Zaten bunların konuşulmasının dahi doğru olmadığını düşünüyorum. Hem bir hukuk öğrencisi hem de bir insan olarak bir hayatın, bir canın bu kadar önemsizleştirilmesini asla anlayamıyorum. Bir insan hayatı söz konusuyken konuşulması gereken tek şey o hayatın nasıl korunabileceğidir. Ne din ne dil ne de ırk. Hiçbiri bu şartlar altında konuşulmayı, söz edilmeyi hak eden konular değildir. İnsanlık olarak nereye gidiyoruz, nasıl bir hal alıyoruz bilemiyorum ama iyi olmadığı aşikar.

Tam olarak bana bu satırları yazdıran, bu sözleri sarf ettiren şey aslında sosyal medyada olayla alakalı bir paylaşım altında okuduğum yorumlar. Biz ne ara bu hale geldik, nasıl bu kadar vicdanımızı kaybettik? Yani bunu hak ettiler diyenlerden tutun da tarihteki türlü soykırımı orada anlatanlara kadar her çeşit yorum mevcuttu, maalesef. Neden? Orada insanlar canlarından olurken neden bunları konuşma gereği, isteği duyuyorsun? Ben şiddetin, zulmün her türlüsüne karşıyım. Bana göre şiddeti haklı gösterebilecek herhangi bir sebep de yoktur. Bu yüzden böyle olaylarda (ki umarım hiç yaşanmaz) elinizi vicdanınıza koyup sadece o çocuğun, o kadının ya da o adamın gözlerine bakın. Acıyı görün, onu anlamaya çalışın. Ondaki korkuyu hissedin ve öyle yorumlar yapın. Ya da hiç anlayamıyorsanız, bunlar sizin için hiçbir anlam ifade etmiyorsa lütfen yazmayın yorum. Kendi çirkin kalplerinizle, kendi pis dünyanızda yaşamaya devam edin. Bize de yüreğinizin kötülüğünü bulaştırmayın.

Böyle bir şiddetin, zulmün; ülkesi, dini, dili olamaz. Bunun da tüm dünya nezdinde, hangi kanunda olursa olsun koruyacak ya da haklı gösterebilecek bir sebep bulunamaz. Tüm dünya için iyi dileklerimle bu yazıyı sonlandırıyorum. Hep iyi olun, yüreğinizi, vicdanınızı temiz tutun ve iyi kalın! Ve unutmayın, çocuklar hep gülmelidir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.