İnandığın Masallar (2006) Pinhani

0
91

Merhabalar,

Yine bir albümle karşınızdayım. Öncelikle, günümüze gelmeden yazılarıma sevdiğim sanatçıların, grupların sevdiğim albümlerinden devam edeceğim. Bugün de 2006 yılında yayınlanan Pinhani’nin albümünden bahsedeceğim.

Sinan Kaynakçı’nın söz, müzik, vokal, geri vokalini, elektronik gitar arpejini, perküsyonunu yaptığı, akustik gitarını, piyanosunu, ıslığını ve klarnetini çaldığı, Zeynep Eylül Üçer’in bas gitarını çalıp, geri vokalini yaptığı, Cem Aksel’in davulunu çaldığı, Akın Eldes’in müzikal prodüktörlüğünü ve geri vokalliğini yaptığı, elektrik gitarını, on iki telli gitarını, akustik gitarını, ucuz mandolini, midi klavyesini, bas gitarını çaldığı albümde, Tanju Duru da kayıt, miks, masteringini, elektronik gitar arpej ve geri vokalini yapıp, klasik gitar, ıslığını çalmış.

İnandığın Masallar (2006) Pinhani

Peki kimdir Sinan Kaynakçı?

Sitelerinin tanı bölümünde kendisiyle ilgili şöyle yazıyor:

“25 aralık 1979’da İstanbul’da doğdu. Çocukluğu Florya ve Bakırköy’de geçti. Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nden 1998 yılında mezun oldu. Müziğe bu okulda başladı. 1995 yılında flüt dersleri aldı, gitar çalmaya da aynı yıl başladı. 1996 yılından itibaren aralıklarla stüdyo hiphop’ta davul dersleri aldı. 2001–2003 yılları arasında “Van Basten” grubuyla Beyoğlu’nda çeşitli mekânlarda çaldı. Bu dönemde şarkı yazmaya başladı. Farklı hedefleri nedeniyle gruptan ayrılmak zorunda kaldı. 2004 yılında Pinhâni ismiyle şarkılarını kaydetmeye ve yayınlamaya başladı. Pinhâni’nin 5 albümündeki şarkıların büyük bölümünün sözü ve müziğini yazdı. Bunun dışında başka müzisyenlere de sahnede eşlik etmekte, yazdığı şarkılar ve enstrümanlarla albümlerine katkıda bulunmaktadır. Konserlerde gitar ve saksofon dışında tulum, kaba zurna gibi etnik enstrümanlar kullanmaktadır.”

Sitede Zeynep Eylül Üçer için de şöyle yazıyor:

“16 Eylül 1985′ te İstanbul’da doğdu. Çocukluğu Teşvikiye’de geçti.1991–1997 yılları arasında TRT İstanbul çocuk korosunda şarkı söyledi. Ortaokula İstanbul’da başladı.1 yıl sonra ailesiyle Antalya’ya yerleşti. Antalya Koleji’nde okudu ve okulu adına 2.ligde uzun süre basketbol oynadı. Kuzeni Sinan’ın ona hediye ettiği bas gitarla aktif müzik yaşantısı başladı. Müzik öğretmeni olan annesinden solfej ve armoni dersleri aldı. 2004’ten itibaren aralıklarla geldiği İstanbul’a 2005′ te yeniden yerleşti. İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Yapım bölümünden mezun oldu. Bir yandan kendi kurduğu çalgı yapım atölyesinde çalışmalarını sürdürmekte, bir yandan da özel bir okulda müzik öğretmenliği yapmaktadır. Bazı konserlerde Pinhani’ye eşlik etmektedir.”

Cem Aksel içinse şöyle:

“17 Şubat 1963’de Ankara’da doğdu. Caza ve davula olan ilgisi İstanbul’da ortaokul sıralarında başladı. Lise yıllarında amatörce devem eden müzik hayatı lise sonrası profesyonelliğe dönüştü. 1983 yılında İsviçre Bern’de bulunan, Swiss JazzSchool’a kaydodu. Ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle devam edemedi. O günden bu yana yaşamını müzik ile kazanan sanatçı 60 kadar albüm çalışmasında çeşitli şarkıcılara eşlik etti. Türkiye’nin hemen hemen bütün cazcıları ile çaldı. Halen Ankara’da yaşayan Cem Aksel, Bülent Ortaçgil ve çeşitli caz müzisyenleri ile farklı mekanlarda çalmaktadır. Pinhâni’nin birinci,ikinci ve beşinci albümünde davulcu olarak yer aldı. Fırsat buldukça konserlerde de Pinhâni’ye eşlik etmektedir.”

Akın Eldes içinse böyle:

“Akın Eldes, Frankfurt (Almanya) da doğdu. Müziğe ilk adımları herkes gibi mandolin ve flüt ile attı. Sağ-Sol olaylarına karışmasını istemeyen ailesinin gitar almaması nedeniyle ancak lisede gitar çalmaya başladı. E-5, Painted Bird, Asım Can Gündüz ve Çapkınlar gruplarından sonra 1986 ile 2000 yılları arasında Bulutsuzluk Özlemi’nde yer aldı. 2000 yılından sonra çeşitli gruplarla sahneye çıktı ve albüm kayıtlarında bulundu. Tüm bu koşuşturmanın arasında boş durmayan Akın Eldes, kendi müzikal bakışını anlatan altı da albüm yayınladı. Pinhâni’ nin 5 albümünde de gitarıyla yer aldı, besteleriyle katkıda bulundu, ilk 4 albümde prodüktörlük yaptı. Akın Eldes, halen Pinhâni’ nin büyük konserlerinde çalmakta, Pinhâni dışında kendi solo projesini yürütmekte, Bulutsuzluk Özlemi, Bülent Ortaçgil ve daha bir çok müzisyene eşlik etmektedir.”

Tanju Duru ise 2008 yılında Yıldızbaşı Akçay geçidi’nde kaybettik. [2]

Tanju Duru için Hürriyet gazetesinde yazılanları ise aşağıda bulabilirsiniz:

“Üniversite yıllarında ‘Ezginin Günlüğü’ne dahil olarak, grubun 1984-1990 yılları arasında çıkarttığı 5 albümde yer alan Tanju Duru, evinde kurduğu donanımla çeşitli belgeseller ve filmlere müzikler hazırladı, albümler kaydetti. Ardından 1999’da Durukayıt Stüdyosu’nu kurdu. Burada Türkiye’nin popüler müzisyenlerinin albümlerini kaydeden Duru, Yazı Tura Filmi’nin müziklerini bir albümde topladı. Duru, Mehmet Güreli’den Pinhani’ye, Bülent Ortaçgil’den Ayşe Tütüncü’ye kadar çok sayıda müzisyene albümler kaydetti. Duru, bu birikimini 2007’de 3 şarkının yanı sıra çeşitli belgeseller için yazılmış tema müziklerinin yer aldığı ‘Duru Zamanlar’ albümünde topladı. Doğasever ve özgürlüğe düşkün kişiliğiyle tanınan Duru, Karadeniz ve İran’da çok sayıda tura katıldı. ‘Barışa Pedal’ hareketinde aktif rol alıp yurt turuna çıkan Duru, mütevazi kişiliğiyle tanınıyordu.” [3]

Şarkılardan öncelikle albümün adını aldığı Unutuldular parçasıyla başlamak isterim;

“inandığın masallar birer şarkı oldular

sana imkansızlıkları unutturdular

şimdi yarım kaldılar, sen gidince unutuldular”

Albüm adını yukarıdaki sözlerden alıyor. Eğer siz de birilerinin imkansız dediği, yapamam dediği şeyler için bir şeyler yazdıysanız ve o kişi yanınızda değilse, bu şarkı tam size göre!

İstanbul’da şarkısı ise, bozkırdan gelen, İstanbul’da sevdiğinden başka kimsesi olmayıp yaşayan ve halen daha içinde o bozkırlara dönme hayali olanlar için!

Seni bana anlatırlar ise, baldan tatlı aşklarını hatırlamak isteyenler için!

Hele bi gel ise, günlerimizi aydınlatanları hatırlamak isteyenler için!

Beni al ise, uykusunda gördükleri, yanına gidemediğimiz sevgililerimizi hatırlamamız için!

Dön bak dünyaya ise, yalnız kaldığımızda derin bir nefes alıp dinlememiz için!

Ben nası büyük adam olucam ise, büyük insan olmak için uğraşıp, zorlandığımızda tek olmadığımızı anlamamız için!

Haftanın sonu ise, tam pazartesi sendromunu yok etmek için yazılmış!

Yıldızlar ise, kalbimizi çalan yıldızları hatırlamak istediğimiz zamanda dinlememiz için yazılmış!

Gözler anlatır ise, hissettiklerimizi söylemeye cesaretimiz olmadığı zaman dinlenilesi!

Albümün yapımını Beğeni Müzik Yapım Hediyelik Eşya Turizm San Tic. Ltd. Şti., kapağı Çizmeli Kedi Sanat Grubu yapmış.

Bize de dinlemesi kalmış. Şimdiden iyi dinlemeler!

İnandığın Masallar (2006) Pinhani İnandığın Masallar (2006) Pinhani

Referanslar

[1] http://www.pinhani.com/tani/

[2] http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/diger/13536/Tanju_Duru_hayatini_kaybetti.html

[3]https://www.hurriyet.com.tr/gundem/unlu-muzisyen-demirkazikta-oldu-10027823

İnandığın Masallar (2006) Pinhani


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.