Ikıgaı (Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı)

0
2094

Son zamanlarda hemen hemen her yerde bu kitabı görüyor yada bu kitabın görsellerini görüyor olabilirsiniz. Ikıgai kitabını öncelikle çok sevdiğimi belirtmek isterim.Çok pozitif,çok etkileyici bir kitap olmuş.Tavsiye eder miyim? Evet ! Okunmalı mı? Evet ! Okunmasa olur mu? Olur! yada Olmaz!(Bu tercih meselesi)

İşin özü şudur ki; herkes aslında uzun ve bir yaşam hayal eder.İnsanlar olabilmek ve sağlıklı uzun bir hayat sürme çabası içindedir bir yönüyle.Bu kitap bunları belli bir verilere dayandırarak örneklerle anlatır. Benim için en ilgi çekici kısımları:Japonca da ’emekli’ kelimesinin olmaması. Yani insanlar emekli hiç olmuyor ve çalışmayı hiç bitmeyecek bir eylem olarak görüp devam ediyorlar. Bir diğer bölüm ise:Japonların fiziksel görünüşleri genellikle aynı tip fizik yapısında olmaları (obezitenin çok yaygın olmaması)

Ikıgai: Japonlara göre uzun mutlu sağlıklı yaşam sırrı .Ve her insanın bir ıkıgai’sinin olduğuna inanmaları.Bunu keşfetmek elinizde. Kitap da verilen ip uçları yaşamı anlamlı kılmak için oluşturulan egzersizler sizin içinizdeki Ikıgai’yi bulmaya yönelik. ıkıgai’yi bulmanızı için en temel kural şudur demiyor .Önce kendinizi tanımanızı sağlıyor. Size yöneltilen sorularının cevabını bulmanız gerekiyor.Ikıgai ‘nin ne olduğu önemli değil bu her şey olabilir.Önemli olan onun sizin için ne anlam ifade ettiği ne kadar önemli olduğu.

Umarım bu kitabı bitirdiğinizde içinizdeki Ikıgai’yi bulmuş olursunuz.Belki o zaman Japon inancına göre daha mutlu daha huzurlu ve daha uzun bir hayat sizi bekliyor olabilir.

 

Ikıgaı (Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı)


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.