İdeal Evlilik Diye Bir Şey Mümkün Mü?

0
544

İdeal..Yani olması en güzel.. Evlenilecek en ideal zaman ne zamandır? Kaç yaşında?Üniversite bitince mi?İşe başlayınca mı?25 yaşında mı? 30 çok mu geç? Evlenmesek olmaz mı?

27 yaşındayım.Bekarım.Aileme göre-babam hariç-karta kaçmak üzereyim.Bazılarına göre ise nasibim bağlanmış ve çözülmüyor ”bir türlü”.
Yaklaşık dört yıldır çalışıyorum.Okul biteli dört buçuk yıl oldu. E hadi artık neyi bekliyorum?

Oysa benim aklımda bir insan bir ömür nasıl sevilir sorusu var.Bir insanı bir ömür sevmek,ona inanmak,güvenmek,bu yolu birlikte geçirmeye niyetlenmek yeterli mi sorusu var.
İnsan ailesini kendi seçemiyor malumunuz.Eşlerimizi seçebiliyoruz ama…En azından benim çevremde,sosyal statümde zoraki evlilikler yok.Ömrünü geçireceği kişiye kendi ”evet”diyor.Kendine seçeceğin ”” sadece sana ”eş” olmayacak.Çocuklarına ”baba” ,ailene ”damat” ömrüne ”ömür” olacak.Ne büyük sorumluluk.Ve evet çok korkutucu.

Hiç kimse 3-5 yıl sonra bitecek bir evliliğin içinde olmak istemez.Kimse istemez ki yuvası dağılsın.Ama hayatın içinde bu da var.Hele ki günümüzdeki boşanma oranlarına bakılırsa evlenmekten daha zor evli kalmak.

İki fani bir araya gelip bir dünya oluşturuyor.Adına da ”aile”diyoruz.Toplumun en önemli parçası.”Her şey ailede başlar”ın önemini anlayan biri olmalı.

Yazarken de farkettim ki korkum var.Mutlu bir ailede büyüdüm ondan mı acaba.Ya bu rahatlığı devam ettiremezsem diye düşünüyor olabilir miyim?
Bence atomu parçalamak bile daha kolay.Sonuçta atom tepkimeye girmeye müsait.Ama evlilik çok zor.Hele de niyetin,inancın yoksa.

Mutlu sonla biten aşk masallarında gözümüz yok tabi. Acısı da tatlısı da olacak. Derdimiz tatlısı ağır bassın.Ömrümüzü güzel geçirebileceğimiz,kapanmaz yaralar açmadığımız evliliklerimiz olsun.Seçtiğimiz ailemiz ”yine olsa yine seni seçerdim” diyeceğimiz.

İdeal Evlilik Diye Bir Şey Mümkün Mü?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.