Finlandiya’nın Değişim Öyküsü: “Beyaz Zambaklar Ülkesinde”

4
2349
Foggy aerial view of the Aulanko nature reserve park in Finland. The sun hits the fog above the lake in the early morning. HDR image.

Yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ülkelerin başında gelen ’nın, Uluslararası örgütlerin yaptığı temiz ülke (yolsuzluk için) ve insani kalkınma endeksi yüksek ülkeler sıralamalarında genellikle baş kısımlarda olduğunu görmekteyiz. Aynı zamanda Eğitim konusunda tüm dünyanın örnek aldığı bir sistem kurmuştur. Sosyal haklar ve yargı konusunda da keza aynı şekildedir.

550 yıl İsveç egemenliğinde kalan Fin toprakları 1808-9 Fin savaşı sonucunda Rus Çarlığına bağlanmış ve daha sonra genel valilerce özerk idare edilmeye başlamıştır. Bu gelişmelerin ardından 1800’lerin ortalarına doğru  Johan W. Snellman ve arkadaşları önderliğinde büyük bir toplumsal dönüşüm ve gelişim sürecine girilmiştir. Finlandiya’nın dönüşüm öyküsünü ve bu dönüşümün mimarı Johan W.Senallman’ı anlatan Ülkesinde kitabı Rus yazar Grigory Petrov tarafından kaleme alınmıştır. M. Kemal Atatürk’te özellikle bu kitabın askeri okul müfredatlarına alınmasını istemiş ve yine cumhuriyet döneminde en çok okunan kitaplar arasında yerini almıştır.

Yüzyıllar boyunca İsveç krallığına bağlı olarak yaşayan Finliler, başta toplumsal hayatlarında olmak üzere diğer alanlarda da İsveç ve Rus kültürünün etkisi altında olmuş ve geri kalmışlardı. Ne kendi kültürlerini geliştirebilmişler ne de herhangi bir şey üretebilmişlerdi. Her kolda ahlaksızlık ve cehalet almış başına gitmişti.  Ancak Snellman ve diğer aydınlar bir devrimi başlatmaya kararlıydılar. Öncü oldukları bu devrim silahla ya da baskı ile değildi. Meseleler farklı kollara ayrılsa da başta aynı çözüm ile başlıyordu: eğitim ile. Burada bahsettiğimiz eğitim yüksek okullar ya da sınavlar değil. Önce insanı değiştiriyorlardı düşüncelerini, kokuşmuş yaşam tarzını. Onlara doğru olanı anlatıyorlar, erdemli olmayı aşılıyorlar ve bir inanç fitili veriyorlardı. Sonrası zaten geliyordu.

Bunlar ardından büyük bir toplumsal dönüşüme imza atan Finliler, 1917’de bağımsızlıklarını kazandıktan sonra da kendilerini geliştirmeye devam etmiş ve günümüzün refah seviyesi en yüksek ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır.

Okumanızı yürekten tavsiye edeceğim bu kitapta geçen Snellman’ın kilisede papazlara karşı yaptığı konuşmanın bir kısmını paylaşmadan geçmek istemem:

“…Halkın içindeki Tanrı yok olmakta ve ölmektedir. Bundan daha korkunç ne olabilir doğrusu bilmiyorum? Kendi vicdanınız, halk ve Tanrının huzurunda dürüst olmak istiyorsanız suçluyu uzakta aramanıza gerek yok. Bilimi, felsefeyi ve aydınları suçlamak riyakar insanların silahı olmuştur. Onun yerine kendinizi suçlayın ve önce kendinizi tedavi edin. Halka öğretmeniz gerekenleri önce kendiniz öğrenin. Tanrıyı önce kendi içinizde, ruhunuzda arayın ve bunu kendiniz için yapın. Kalbinde Tanrı inancı olmayan bir halkın kurtuluşu yoktur. Halkımızı kurtarın ve ona Tanrı’yı verin; ruh ve içerikten yoksun basmakalıp inanç formüllerini değil, Tanrı inancını telkin edin.”

Bir toplumun değişmesinin ve gelişmesinin önderi olmuş Snellman, bu açıdan M. Kemal Atatürk ile benzetilmektedir.

 Bizler de ne mutlu ki; en büyük savaşın cahilliğe karşı yapılan savaş olduğunu ve cehaletin mektep okumamak değil, hakikati bilmemek olduğunu söyleyen bir liderin ışığındayız.

 Bu yüzden hala her şey için umut var!

Kapak Fotoğrafı: https://www.hotcourses-turkey.com/study-in-finland/destination-guides/finlandiya-hakkinda-az-bilinen-10-ilginc-gercek/

Finlandiya’nın Değişim Öyküsü: "Beyaz Zambaklar Ülkesinde"


4 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.