Hüzünle Bir Konuşmam Oldu

12
619

Bir yere giderken valizimde yer ayırmadığım tek şey hüznümdü. Her şeye yer verirdim kilolarca yük taşırdım ama hüznümü hiç taşımak istemezdim. Ağzına kadar doldururdum çantamı ona yer kalmasın diye ama o ne yapar eder yine de en büyük yeri kendine ayırırdı. Yol boyunca tartışırdım onunla. Yine nasıl girdin sen bu valizlere, sana yer ayırmadım ki ben hiç. Sadece otururdu cevap vermezdi genelde.
Yolun çağırdığını hissederdim hep. Nereye varacağını bilmediğim yolları yürüdüm. Gideceğin yere vardığında asıl yolculuğun başladığını erken fark edenlerdenim. Dönmek ise başka bir .. Öyleyse hayat bir yol alma hali midir?
İnsan insanı yolda tanırmış. Ben yolda en çok hüznümü tanıdım. Sevmediğim bir yol arkadaşıydı, huysuzdu. Her zaman var olduğunu ve valizimden hiçbir zaman çıkmayacağını anlattı. Benim en kadim dostum, vazgeçemeyeceğim en büyük şey olduğunu, somut sahteliklerle kuşanmış hayatta tek soyut gerçeklik olduğunu söyledi.
İnatçıydım bir zamanlar. İçimde ki hüznü göndermenin bir yolu olmalıydı. Ondan kurtulmaya çalıştıkça acı çektiğimin farkına varmadım. İnsanın kendine yapabileceği en büyük kötülüğün benliğinden vazgeçmesi olduğunu haykırırken hüznümü atma cür’etini göstermem en büyük çelişkimdi. Zaten, insan hep çelişki..
Hüznüm bir gün bir masa da otururken yalnız yakaladı beni. Gözlerinle gülerken bile en derinde ben varım dedi. Beni terk etmeyen tek şeyin kendisi olduğunu söyledi. Valizinde değildim hiçbir zaman sendeydim, senin benliğin benim. İnsan kendinden kurtulamaz.
O konuşmadan beri çantamı ağzına kadar doldurmadım. Kabullendim hüznümü. Beni ben yapan şeyin o olduğunu anladım. Anladım, o nereye gidersem gideyim hep benimle. Hüznüm yabancı binalarda da yaşar. Ve bütün yolculukların sonu hüzne çıkar.

Bu arada, kovan kuşu gecenin yanağına konu vermesin artık.

Hüzünle Bir Konuşmam Oldu


12 YORUMLAR

  1. Kübra hanım yazınlarınızın bir çekiciliyi, bir sehri, tilsımı var, insanı çekib aparıyor… Hiç bitməsin istiyosun, ya da ilk yazımızda olduğu kimi acaba sonu nə olcak diyə sabırsızlanıyosun. .. O üzdən siz heç bırakmayın və yazmaya devam edin, bir daimi okucununuz artıq vardır. Uğurlar dilədim???

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.