Hoş geldin diyelim eylüle

 

Eylül, sonbaharın müjdecisi olduğu için  mi severiz onu? Yapış yapış, uykusuz, verimsiz günlerin geride kaldığı, havaların yavaştan soğuduğu, ağaçların yapraklarını bıraktığı, yaprakların rüzgarda raks ederek yerlere serildiği mevsim sonbahar. Günler kısalırken, geceler tüm aileye vakit ayırmaya yetecek kadar uzuyor. Yemekler aceleye gelmiyor, kahveler geniş geniş içiliyor mesela artık. Uyumadan önce yarım saat kitap bile okunacak kadar vaktimiz olacak yakında. Balkonlardan kapalı kapılara kaçış başladı bile. Pencereler yarım kapalı. Yakında kışlıklar çıkarılacak bazaların altından. Kazaklar giyilecek Edip Cansever’in tabiri ile “düğmesiz giysileri şöylece giymek”ler başlayacak. Sonrası kış işte sereserpe, sımsıkı.

Çocukluğumuzun okul telaşı sarıyor dört bir yanı bu mevsimde. Çocuklar sırt çantalarını doldurmaya başladı. Marketler bile defter kalem envai çeşit kırtasiye ürünü ile dolmuş, kırtasiyeler renk renk çantalar, kalemlikler sergiliyor. Herkeste bir telaş. Yazın çirkin ıslak  sıcağının sakladığı heves yavaştan gün yüzüne çıkıyor. Artık her şeye enerjimiz var. Evrene pozitif enerjiler saçarak sıcak kahve içebiliriz. En büyük boylarından. Ağaçların altında uzun yürüyüşlere çıkıp hemhal olabiliriz dostlarımızla. İçimize sığdıramadıklarımızı dışımıza taşırıp yerine yeni ve daha gereklilerini biriktirebiliriz.

Her eylül olduğu gibi bu eylüle de Edip Cansever şiiri ile uyandım. Cansever hüznü diye bir şey var ki en çok eylüle yakışıyor. Yaprak çıtırtılarının adımlarla bağlantısı gibi bir şey. Ne eksiği var ne fazlası. Ucuz bayağı edebiyatın, geçici çığırtkanlığın icat edilmediği dönemler tabi.

Yazıyı bitirirken minik bir kuple alalım. Birlikte sarhoş sarhoş dolaşalım sokaklarda. Hoş geldin diyelim eylüle, sefamızı da getirdin.

Tepelerde bulamaçların kahverengi eridiği
Eriyip sarı sarı aktığı bir mevsim.
Bir saat gibi işlerken avucumdaki güz çiçeği
Yosunların kapılara usulca
Tırmanıp yerleştiği
Yani eylülün sesi, buysa çok iyi baylar.”

(Eylülün Sesiyle, Edip Cansever)

*

Görsel: Jeremy Thomas by Unsplash