Her Yerde Spor

0
160

Yaşanan olaylardan dolayı evde kal çağrısıyla evlerimizden dışarıya neredeyse çıkmaz hale geldik. Bu çağrı sağlığımız için önemli bir çağrıdır. Fakat bu çağrı, hareketsizlik ve hareketsizliğin getireceği sağlık problemlerini de yanında getirmiştir. Çünkü çoğu insan evinde oyun oynamak veya film izlemek gibi saatlerce hareketsiz durarak yapılan aktiviteler yapmaktadır. Bu hareketsizliğin yanına maalesef ki düzensiz uyku ve beslenme de ekleniyor ve süreç çok sağlıksız bir ilerleyişe girmiş oluyor. Bu süreci ve sonrasını daha sağlıklı bir hale getirmek için spor yapmak bizler için çok faydalı olacaktır. Sporun sayılamayacak kadar çok faydası var. Fakat şimdilik kısaca bu dönemle alakalı faydasını bahsetmekle başlayalım.

Spor, sadece fiziksel değil psikolojik gelişim açısından da çok önemli bir aktivitedir. Psikologların da artık reçetelere yazdığı bu aktivite, doğal anti-depresan rolünü üstlenmiştir. Yani iyi hissetmenin yollarından birinin spor olduğu kanıtlanmıştır. Bu zamanlarda dolaşmak, sosyalleşmek , alışveriş yapmak, sahil havası almak gibi iyi hissettiren aktivitelerden de uzak kaldığımıza göre, bize iyi gelecek neredeyse tek bir aktivite kalıyor. O da spor yapmak. Fakat evde kal çağrısı başladığında, sağlıklı olmak amacıyla sahillerde spor yapmak için yürüyüşe başlayanlardan olmayacağız. Malum dışarısı biraz sıkıntılı.

Başlıkta da belirttiğim gibi spor yapmanın yeri yoktur. Bu dönemde de evimiz bizim yeni spor salonumuz görevini üstlenecektir. Yani “spor salonları pahalı” veya “iyi bir spor salonu bulamıyorum ” gibi bahaneler artık son bulmuştur. Evimizde spor yapmamak için tek engel kalıyor. O da kendimiz. Ertelemeyi bırakıp spora başlamanın şimdi tam zamanı. Çünkü bu olaylar son bulduğunda evde hareketsiz bir şekilde durmaya alışmış ve fazla kilo almış bir vücudu, sonradan harekete alıştırmak acı verici olacaktır. Bu zorlu süreçten iyi bir halde çıkmak için günlük aktivitelerin arasında yapacağınız temel egzersiz hareketleri bile bize çok katkı sağlayacaktır. Evde kalmışken ve her şey normale döndüğünde olabildiğince iyi hissetmek için sporu ihmal etmeyelim. Umuyorum ki bu dönem size hareketsizliği değil spor alışkanlığını kazandırır. Herkese sağlıklı ve sporlu günler dilerim.

Her Yerde Spor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.