Her Şey Değişiyor

0
1457

Çocukluğumda bayramları, tatilleri ne kadar sevdiğimi hatırlıyorum. Şimdiyse her bayram bir önceki günle aynı. Her yeni yılda bir önceki yıldan farksız geçeceğini gece on ikiden itibaren biliyorum. Çocukken bayram öncesi bayramlıklarım alınır ve gece ertesi gün onları giyeceğimin heyecanıyla uyurdum. Sabah uyandığımda kahvaltı yapar heyecanla şeker toplamaya çıkardım. Eve döndüğümde kim daha çok toplamış yarışı yapılırdı. Kazanır mıydım yoksa kayıp mı ederdim hatırlamıyorum. Ama kazanmak ya da kaybetmenin bir şey ifade etmediğini çok iyi bilirdim. Sonuçta o şekerler her zamankinden daha lezzetli gelirdi. Hepsinin tadını bilir sevmediklerimi başkalarına vermeye çalışırdım.

Her yılbaşı gecesi heyecanla akşam yemeğimi yer çerezimle televizyonun karşısına geçerdim. Dışarı çıkmışsak, bir programa katılmışsak eğlenme limitimi zorlardım. Ve her seferinde o gece olabildiğince geç uyumam gerektiğine kendimi inandırırdım.

Aslında her şey üniversiteye başlamamla değişmeye başladı. Bayram tatilleri, yılbaşı tatilleri her sene sınav haftalarıma denk geldi. Biraz televizyona bakıp tekrar ders çalışmaya döndükçe o tatiller benim için bir şey ifade etmemeye başladı. Bayramlar diğer günlerden farksız, bir ocak bir gün önceyle aynı.

Çocukluğuma dönüp baktıkça her şeyin nasıl hızla değiştiğini fark eder oldum. Çocukluğumun geçtiği sokakların değiştiğini öğrenmek, çocukluk arkadaşlarımın yüzlerini hatta isimlerini hatırlayamamak bu değişime daha da hız kazandırıyor.

Dönüp baktığımda tüm gördüklerim yabancıydı. Hiçbir yer ve hiç kimse anılarımdaki gibi kalmamıştı.

Her Şey Değişiyor


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.